• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Şubat 2018 Cumartesi

Yellen ayrılırken!

Bay Trump, Janet Yellen’in ABD Merkez Bankası Başkanı görevini ilk 4 yıldan sonra uzatmamayı seçmişti. Çünkü Trump zengindir ama ekonomiden ve ekonomistten anlamaz. Yellen yerine de, bilgili ama hiç ekonomi eğitimi almamış bir kişiyi, Jerom Powell’ı FED başkanı yapıyor.

Janet Yellen hakkında çok şey yazacağız ama önce performansına bakalım. Yellen, başkanlık yaptığı 4 yılda, toplam yüzde 9.6 büyüttü. Yellen, faizleri 5 defa artırdı ama sonunda toplamda sadece yüzde 1.25 pozitif değerine artış oldu. 4 yılda tüketici fiyatları endeksi enflasyonu ise, sadece yüzde 1.0 arttı. Bunlara karşılık Yellen’in ekonomiyi yönettiği 4 yılda, 8.9 milyon ABD vatandaşı, yeni iş buldu. Hisse senedi borsası ise yüzde 67 arttı. Daha ne olsun? Bayan Yellen bu hafta son politika toplantısını yapacak ve sesiz sakin görevden ayrılacak.

Bayan Yellen ABD’nin ilk ve tek kadın Merkez Bankası başkanı. Yellen 1946’da New York’ta doğmuş. Brooklyn’de yaşayan ailesinde annesi öğretmen, babası da doktormuş. Yellen, liseyi Ford Hamilton’da okuduğu gibi, okulun da gazete editörlüğünü yapmış. Liseden okulun 100 üzerinden en yüksek diploması olan 96.75 puanla mezun olmuş. Sonra da ekonomi eğitimi almak için sırasıyla Pembroke College ve Brown Üniversitesi’nde eğitimden sonra 1971’de Yale Üniversitesi’ne gitmeye başladı ve orada doktorasını da yüksek performansla bitirdi. 1971-1976 arasında da Harvard Üniversitesi’nde asistanlık ve öğretim üyeliği yaptı. Yellen 1980’de Berkeley Üniversitesi’ne geçerek hocalık yapmaya devam etti. Bu arada 1994-1997 arasında FED’in yönetim kurulunda görev aldı. 1999’a kadar ise ABD’nin o dönemki başkanı Bill Clinton’un Ekonomi Danışmanları Konseyi’nde başkanlık yaptı. 1977’de FED’de görevliyken FED kafeteryasında çalıştığı sırada şimdi çok ünlü olan George Akerlof’la tanıştı ve evlendiler, Robert adında da bir oğulları oldu. Akerlof, Michael Spence ve Joseph Stiglitz ile aynı dönemde Nobel Ekonomi Ödülü’nü almış üst düzey bir akademisyendi.

Janet Yellen geçmişte pek konuşulmadı ama 1994’te Alan Greenspan tarafından FED Reserve Board’a atanmıştı. İki defa Federal Reserve Board’da çalıştı, 2010-2014 arasında San Francisco FED’in başkanlığını da yaptı. Ve 6 Ocak 2014’te ise FED’in başkanı olarak Obama döneminde bu önemli göreve atandı.

Yarın Janet Yellen’in hayata bakış tarzını, felsefi yapısını ve teknik yaklaşımını size aktarmaya çalışacağız.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi