• $16,3272
  • €17,4121
  • 973.17
  • 2389.47
15 Aralık 2012 Cumartesi

Yapma Faik Bey!

Daniel Dombey, Neil Shearing ve Faik Öztrak'ın ortak özelliği nedir ? Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri izlemek!
İngiliz Daniel Dombey kim? Oxford Üniversitesi'nde siyaset okumuş, Cambridge Üniversitesi'nde Latin Amerika üzerine master yapmış,  1995 yılında Meksika'da Financial Times muhabiri olmuş, Zapatista isyanı üzerine uzman, sonra Avrupa'nın dış politikası, Avrupa-Çin ilişkileri ve NATO konusunda çalışmış. 2007 sonrasında FT'nin ABD'de Pentagon, CIA ve ABD Dışişleri Bakanlığı muhabirliği yaparken de, ABD'nin Afganistan, Pakistan ve İran politikalarına eğilmiş. 2012 yılında FT için Türkiye muhabiri olarak çalışmaya başlamış bir gazeteci.  
İKİ İNGİLİZ BİR TÜRK
Yine İngiliz Neill Shearing ise Londra kökenli Capital Economics adlı ve ülkeler ile ilişkili makroekonomik analiz ve veriler sağlayan bir şirketin analisti. York ve Londra Üniversitesi'nde ekonomi okumuş, İngiltere hazinesinde çalışmış ve sonra da Capital Economics şirketine geçmiş. Capital Economics, Roger Bootle adlı tanınmış bir ekonomist tarafından 1999 yılında kurulmuş.
Halen Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise çok saygın ve köklü bir aileden! Dedesi eski İçişleri Bakanı M. Faik Öztrak. Adnan Öztrak, İlhan Öztrak gibi bakanlık ve kamu görevleri yapmış kişilerin yeğeni, eski İçişleri Bakanı Orhan Öztrak'ın oğlu. S. Joseph Lisesi, Ankara SBF, sonra da İngiltere'de Birmingham'da Kalkınma Finansmanı Master'ı yapmış. 1978'de DPT'de başlamış, BDDK'da başkan yardımcılığı ve 2001 yılında Kemal Derviş döneminde Hazine Müsteşarlığı yapıp 2003'te ayrılarak, Milliyet gazetesinde yazarlık ve ODTÜ'de konuk öğretim üyeliği yapmış ve şimdi de CHP Başkan Yardımcısı ve partinin baş ekonomi uzmanı!
NE KAZANACAKSINIZ?
Peki bu üç kişinin ortak tarafı ne? İşte burada üzücü bir hikaye başlıyor. Ülkemiz 2011'de kredi balonunu söndürmek, ithalatı frenlemek, yeni bir kriz yaşamamak için krediyi kısma önlemleri aldı. 2012'de büyüme hızı hızla düşürüldü. Hükümet,  büyüme hızını yüzde 3.2 düzeyine çekti. Bahçeşehir Üniversitesi 'BETAM' Ekonomik Araştırma Merkezi 2012 büyümesinin 2.7 civarında olacağını açıkladı.
Ancak Faik Öztrak ortaya bir iddia attı. Türkiye cari denge açığını küçük göstermek için altın ihracatı yapıyordu. Bu doğru değil. Türkiye dövizle ödeme ABD yasağına girdiğinden gaz alıp altın satıyor. Bu da cari denge açığını ne artırır ne de azaltır, yani etkilemez. Mala mal takasıdır. Ancak Neill Shearing  Öztrak'ın gerçek olmayan beyanını aldı ve bir kademe daha arttırarak 'Türkiye altın satmasaydı resesyon yaşayacaktı!' yalanını uydurdu. FT yazarı Dombey ise işi bir adım öteye götürdü ve Shearing'e dayanarak 11 Aralık'ta FT sütununda ve blogunda 'Avrupa düzelirse Türkiye felaket yaşar, büyümenin arkasında altın var!' noktasına getirdi!
Sayın Faik Öztrak, bu saçmalara neden yol açtınız ki? Ne kazanacaksınız? Bu yaklaşım ülkemize yarar mı? Siz başta olsanız gazın yüzde 18'ini almamaya mı başlardınız, elektriğin yüzde 40'ı gazla üretilirken?

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada