• $8,2914
  • €10,1143
  • 489.104
  • 1444.87
17 Kasım 2015 Salı

Venezüella çok zor durumda!

1954 doğumlu Hugo Chavez hayata Venezüella Ordusu’nda bir subay olarak başlamış, 1992'de Andres Perez Hükümeti’ne başarısız bir darbe yapmış, iki yıl hapse girmiş ve sonra da affedilmişti. 1998'de ise Sosyalist Partinin başında Venezüella Başkanı seçildi. 2013'te ölene kadar Venezuela’yı yöneten başkandı.

Bu gerilimli siyasi süreçte, kendisi de Sosyalist Parti üyesi, 1953 doğumlu ve şu anda 62 yaşında olan avukat Bayan Cilia Flores ve hukuk ekibi, Chavez’i başarısız darbe sonrasındaki hukuk mücadelesinde korudular. Chavez de 2006-2011 arasında milletvekili olan Bayan Cilia’yı Venezüella’nın ilk kadın Millet Meclisi Sözcüsü olarak atadı.
1962 doğumlu ve Hollanda’dan göç etmiş Sefardik Musevi ve solcu bir ailenin ikinci kuşak çocuğu olan, ama sonra Roman Katolikliği seçen ailenin oğlu Nicolas Maduro, gittiği devlet lisesinin öğrenci derneğinin başına geçti, fakat lisenin kayıtlarına göre mezun olmadı. Eğitimi bırakıp önceleri Küba’ya giden ve sol kuruluşlardan devrimcilik dersi alan ve sonra da Venezüella’ya dönüp 1980’li yıllarda otobüs şoförü olan Maduro, sonunda Caracas Metro sisteminin otobüs şoförlerini temsil etti ve sendikacılık yaptı. 1990’lı yıllarda ise Chaves’in devrimci teşkilatını kurmasına yardım etti ve güvenini kazandı. 2000 yılında Millet Meclisi üyesi seçildi, 2005-2006 arasında ise Meclis sözcüsü oldu ve Chavez’in en güvendiği kimse durumuna geldi. Chavez 2013 yılında öldükten sonra Maduro Meclis çıkan idari karar ile kalan süreyi tamamlamak için onun yerine atandı ve epey sonra Mart 2015 tarihinde yapılan seçimde çok az bir oy farkı ile Başkan seçildi. Maduro, Chavez döneminde beraber yaşadığı Bayan Cilia Flores ile 2013'te evlendi ve böylece Flores Venezüella’nın “Birinci Lady” unvanını aldı.
Ancak Cilia ile evlenmek Maduro’nun başını bugünlerde iyice belaya sokacak. 6 Aralık 2015 tarihinde ara seçimler var ve Bayan Cilia da seçimlerde adaylığını koydu. Ama kamuoyu anketlerinde Sosyalist Parti 16 yıl sonra ilk defa ara seçimde yüzde 20 kadar oy kaybedecek gibi duruyor. Çünkü ülkede, Ekim 2015 IMF raporu verilerine göre, 2015 yılında yüzde 10 daralma yaşanıyor, enflasyon yüzde 200 düzeyine gitmekte, geçmişte fazla veren cari denge/GSYİH oranı yüzde 3 açık verecek, işsizlik oranı da yüzde 14 düzeyine yükseliyor. Üstelik de Venezüella da dünyanın en çok petrol rezervi olan ülkesi. Global petrol rezervlerinin yüzde 17.5 kadarı Venezüella’da toprağın altında, ama onları çıkartmak için sürekli Çin’den borç para istiyorlar!
Bu arada Başkan Maduro’nun yeni eşi Cilia’nın iki yeğeninin geçtiğimiz günlerde Haiti’de Port-Au-Prince’de 800 kilo kadar olduğu ilan edilen kokaini Honduras üzerinden ve Karaibler’deki Roatan adasından ABD’ye kaçırmak için ekim ayından bu yana görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Geçen salı günü Haiti’de yerel polis tarafından tevkif edilen Bayan Cilia’nın iki yeğeni, 29 yaşındaki Efrain Antonio Campo de Flores ve 30 yaşındaki Francisco Flores de Freitas, ABD’nin “Drug Administration Agency” (DEA ) kuruluşu tarafından uçakla New York’a götürüldüler, geçtiğimiz perşembe günü de Federal Mahkemeye çıkarıldılar. 29 yaşındaki Campo Flores Başkanın eşi Cilia tarafından bakılıp büyütülmüş bir çocuk ve basına “Maduro’nun üvey evladıyım!” diyor. Maduru da bu konuda hiç konuşmadı. Ama Wall Street Journal geçtiğimiz hafta iki defa ve de Financial Times ise 13 kasım sayısında olayı aktardılar. Kokainin Kolombiya kaynaklı olduğu da medyaya aksetti. Bakalım sonunda ne olacak?

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı