• $8,5433
  • €10,383
  • 512.798
  • 1453.8
20 Mayıs 2018 Pazar

Venezuela’da seçim

Siz bu yazıyı okurken, Venezuela’da da seçim yapılmakta olacak. Ülkeyi uzun zamandır elinde oyuncak sanan Nichola Maduro’nun sonu, bu sefer gelmiş olabilir. Çünkü ilk defa Maduro’nun partisinde siyasetçiyken bugünlerde ülkenin artık değişen ve çağdaş yönetim tarzına geçmesi gerektiğini gündeme getirerek aday olan Henri Falcon, yakın geçmişte ayrıldığı partiden, seçimi çoktan kazanmış olabilir.

Önce biraz Venezuela’nın gerçeklerine bakalım. Sayılar benim hesabım falan değil. 19-20 Mayıs tarihli seçim gününde medyada yer alan değerler. Yani The New York Times gazetesi tarafından gündeme getirilen, tamamen gerçek veriler.

Son bir iki yılda 2 milyon Venezuela vatandaşı Maduro’nun baskısına ve açlığa dayanamayıp ülkeden dışarıya kaçmışlar. Çoğu da Brezilya’ya gitmiş bulunuyor.

Henüz kaçmamış olanlar ise, kabaca yüzde enflasyonun dünyanın en yüksek olduğu bu ülkede, yüzde 13 bin enflasyonla yaşamaktalar.

Bu düzeydeki enflasyonda çocukları birkaç gün beslemek bile mümkün değil.

Çünkü ülkedeki aylık ücret (evet, aylık ücret ), sadece toplam aylık olarak, üç dolar değerinde. Ülkenin vatandaşları, ülkenin parası bolivarı verip şimdi Venezuela sokaklarında dolar almaya kalktıklarında, (yanlış okumuyorsunuz) 700 bin bolivar verip sadece bir dolar alabiliyorlar. Bolivarın değeri de her gün daha da kötüye gidiyor.

Sayılar Venezuela’nın Caracas kentinde gazeteci N.Casey ve de Ana Vanessa Herrero tarafından gündeme getirilmişler.

Fakat başka gerçeklere de dikkatle bakılması da gerekli. En popüler olabilecek diğer adaylar ya aday olmaları yasaklandığından, ya da siyasi rekabetçi olarak eli kolu bağlanıp, içeri atılmış olduklarından ortada değiller.

Seçimde rakip olan Bay Falcon 56 yaşında. Falcon seçimi kazandığı taktirde doları Venezuela parası olarak kabullenecek. Başka türlü bir çözümü pek olağan göremiyor.

Falcon ülkenin petrol sektöründe yabancıları ortaklığa çağırmak gerektiğini düşünüyor. Bu arada da kendi vatandaşlarına, yani kamudan alınacak fonlarla çalışan insanlara, ayda en az 75 dolar maaş ödemeyi teklif ediyor.

Diğer taraftan da ülkedeki diğer partiler de, seçim için bir araya gelmeyi, gündeme getirmişler. Falcon sürekli insanlara bugünkü sistemi bozmazsak ne yapabiliriz diye sormakta. Bakalım seçimde ne olmuş olacak? Ben bu satırları yazarken oylar sayılmaktaydı!

Başkan Erdoğan'dan NATO'ya video mesaj

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Haziran 2021)

Yeni hocayla ilgili bombayı patlattı! 'Ali Koç'la konuştum, 1 haftaya geliyor'

Twitter'a yeni özellik geliyor