• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
27 Ekim 2016 Perşembe

Venezuela’da hayat çok zor!

Geçtiğimiz yıllarda büyük çapta salt petrol geliri ile yaşayan Venezuela’nın bugünkü petrol üretim ve satış durumu ve ülke vatandaşlarının çektiği açlık ve sefalet, New York Times, Financial Times, Wall Street Journal gibi ekonomi ve şirket haberlerine oldukça dönük olan uluslararası medyada son dönemde sık sık yer aldı.

Venezuela ham petrol üretimi salt 2016 yılının Ocak –Eylül ayları arasında bile yüzde 11 azalmıştı ve günde 2.3 milyon varil düzeyine inmişti. 2017 yılında da azalmaya devam etmesi bekleniyor.

Halbuki 2014 yılı ortasında 100 dolar olan global petrol fiyatı, bu yıl Haziran 2016 tarihinde50 dolar kadar iken, global petrol üretimi sadece yüzde 0.5 azalmış bulunuyor. Bu nedenle de petrol fiyatı pek yükselemiyor.

Geçtiğimiz dönemde Venezuela’da çalışan petrol kuyularından gelirler, bir tek Nijerya hariç, tüm diğer petrol ülkelerinden daha fazla azalmış bulunuyor. Bu da ülkede ilaç ve yiyecek azalmasına dönüşmüş durumda.

Ancak petrolü çıkartmak için parası olmayan, Çin’e de 50 milyar doları aşkın borcu bulunan Venezuela, piyasaya satmış olduğu bono borçlarını ödemekte de zorlanıyor.

Venezuela petrol şirketinin 2.8 milyar dolarlık borcunu ellerinde tutan alacaklılar, alacaklarını önceki ödeme tarihinde yani bu yıl değil, 2020 yılında alma anlaşması sonrası 3.4 milyar dolar alacaklar. Yani takvimi değiştirmeye razı oldular. Bu yıl sonuna kadar Venezuela’nın ve petrol şirketinin toplam borç ödemesi ise 15 milyar dolar civarında idi.
Ama 2017 yılında ödenmesi gereken borçların üçte ikisinin alacaklıları takvimi değiştirmeye yanaşmamış.

Bazı alacaklı finans şirketleri mesela Templeton Global Bond Fund Venezuela’dan olan alacaklarının tamamını 2014 yılında başkalarına satmış ve Venezuela’dan çıkmıştı.

Venezuela 2017 yılına bakıldığında, devlet açıklamalarına göre 15 milyar doları ne gerekirse yapıp ödeyecek ama bunu yapmak için sadece 12 milyar dolar kadar döviz rezervi var.

Toplamda da hükümetin ve de petrol şirketinin tüm bono borcunun 65 milyar dolar kadar olduğu piyasada biliniyor, medyada da açıkça yer alıyor.

Bu durumda hükümet tüm altyapı inşaatı veya bakım işlemlerini durdurmuş bulunuyor. Ayrıca ithal edilen gıda maddeleri ve de hizmetler de ithal edilmiyor. Yani normal vatandaş için hayat çok zorlaşmış durumda.

Chavez’in ölümü sonrası Venezuela gerçekten kötü yönetiliyor! Halbuki Suudi Arabistan bile 17.5 milyar dolarlık 5-30 arasında bono borcu alıp bunu kullanarak petrol dışında ekonomik faaliyete geçmek için hazırlanıyor.

Venezuela’da enflasyon şu anda yüzde 500 ama yüzde 700 düzeyine doğru gidiyor. Büyüme de kimine göre eksi yüzde 10 kimine göre yüzde eksi 15! Bakalım ne olacak!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi