• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
14 Şubat 2018 Çarşamba

Venezuela seçim ve borç

6 Şubat’ta Venezuela’nın başkenti Caracas’ta tam insanlar işe gidecekken, on binlerce kişi, metro çalıştırılmadığından ve de elektrikler de kesildiğinden sokaklarda işe yetişmeye çalıştı durdu.

İnsanlar işe yetişmeye çalışırken, ayni zamanda Jorge Rodriguez adlı bir Venezuela Bakanı (16 aydır hükümetteki sol yönetimin adına uluslararası konuşmaları yapan kişi) hükümete muhalif olanlarla Domunik Cumhuriyeti’nde yaptığı konuşmayı bitirdiğini ilan edip, muhalefetin de bir anlaşma içinde güya evet dediğini de ilan eden bazı dökümanları, masaya koyarak gündeme getirmişti.

Ertesi gün, yani 7 Şubat’ta, Julio Borges adlı ve daha da önceki bir Venezuela Parlamento Başkanı ise, Maduro’dan çok farklı bir talep ortaya atıyordu. Maduro, 2013 yılından bu yana yıktığı demokratik yapıyı yeniden inşa etmeliydi. Ve de bağımsız bir seçim konseyi şu andaki seçim konseyini görevden alarak yeni bir seçim yaklaşımı gündeme getirilmeliydi. Kapatılan partiler açılmalı, 200 kadar önemli siyasi mahkum hapishanelerden çıkarılmalı ve de medyaya kendi görüşlerini verebilmeliydi.

Bay Jorge Rodriquez ise, anlaşma dokümanına bakmamıştı bile. Bu nedenle de ortaya bir anlaşma çıkamadı. Saatler sonra ise eski seçim konseyi, 22 Nisan’da yeni seçim yapılmasının kabul edildiğini açıkladı. Böyle bir anlaşma yoktu aslında!

Maduro tekrar şikeli seçimlerinden birini daha gündeme getiriyordu. Hükümetin adil bir seçim yaptırmaya niyeti hiç yoktu.

Aslında Venezuela, dünyanın en çok petrolü olan ülkesi olmasına rağmen yönetim becerilemediği için ülke sürünüyordu. Bu yıl Venezuela ekonomisi, Maduro sonrasında, 2013’ten başlayarak, eski düzeyinin üçte biri daha küçük hale gelmişti.

Maduro sadece para bastığı için şimdi Venezuela’daki enflasyon sonunda yüzde 13 bin düzeyine yükselmişti. Maduro ise altı yıllık yeni bir yönetim olanağı sağlayacak bir seçim ayarlamaya çalışıyordu.

En çok desteklenen kişiler ve eski partiler yeni seçim kanunu nedeniyle seçimin dışında kalacaktı. Maduro eski bir politikacı olan Henry Ramos Allup’un seçime girmesine izin veriyordu, ayrıca da Chavez’in adamı olan Henri Falcon’a da seçime katılma izni verilmekteydi. Maduro iki karşı partinin, muhalefetin oylarını ikiye böleceğini ve böylece kendisinin seçimi rahatça kazanacağını planlamıştı.

Maduro seçimi kazanmak için gerekli dümenleri yapmıştı ama Venezuela bu yıl toplam 9.5 milyar dolar ana para ve faiz borcu ödeyecek. Bunları nasıl ödeyecek, o da hiç bilinmiyor.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!