• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Ağustos 2017 Perşembe

Venezuela: Naylon seçim!

Venezuela 2017'de 32 milyon kadar nüfusu olan küçük bir ülke. Daha önceki sol lider Chavez 2013'te kanserden öldükten sonra yerine geçen otobüs şöförü Maduro’nun berbat yönetiminde Venezuela ekonomisi perişan oldu. Maduro bir önceki resmi seçimi de yüzde 51 oyla, az bir farkla, muhalefete kaybettiği için, şimdi Anayasa’yı değiştirme girişimi yapmakta idi. Zaten kaybettiği seçim öncesinde Anayasa Mahkemesi'ni ve birçok devlet çalışanı ve ordu mensubunu zorla kendi partisine katmıştı. Geçtiğimiz haftasonu da zorla bir seçim yapmaya kalktı. Maduro seçimde 8 milyon oy aldığını söylüyor ama aldığı oy aslında 3 milyon kadar. Zaten diğer vatandaşlar da seçime hiç katılmamıştı.

Venezuela 2017'de yüzde eksi 7 hızla küçülmekte. Ülkenin tüketici fiyatlarıyla enflasyonu 2017'de yüzde 591 idi. Ülkenin bütçe açığı GSYİH oranı olarak eksi 19,6. Bu ülke aslında çok zengin bir ülke olmalı idi. Çünkü global petrol rezervlerinin yüzde 17.5 kadarı Venezuela'nın elinde. Ama ülke gırtlağına kadar borçlu. Kamu borç senetleri global piyasada yüzde 50 civarında bir faizle satılıyor. Çin bile 50 milyar doları aşan bir borç desteği verdikten sonra Venezuela’ya yardım etmekten vazgeçti. 2016 verileriyle ve resmi kurla kişi başına gelir 15 bin dolar civarındaydı. Ülke 2016'da resmi kurla 333 milyar dolar kadar GSYİH sahibi idi. Yani Türkiye’nin üçte biri kadar! Ama ülkenin toplam döviz rezervi 10 milyar doların altına inmişti. Çok da dış borç var ve petrol da dış yardımsız pek çıkartılamıyor.

Maduro bundan sonra seçim kazanamayacağını anlayınca seçimi şikelemeye kalktı.

Seçimin gecesinde muhalefet liderleri Leopoldo Lopez ve de Caracas Belediye Reisi muhalefetçi Antonio Ledezma evlerinden alınıp, yeniden hapse atıldılar.

Seçimin realitesi, yani seçim hilesi ortaya çıktıktan sonra ABD, Kanada, Avrupa Birliği, UK, İspanya ve Latin Amerika'nın en büyük ülkeleri Brezilya, Meksika ve Arjantin Maduro'nun seçimi tamamen şikelemesine itiraz ettiler. Bir tek Rusya hariç kimse Venezuelaya destek vermedi.

Avrupa ve Amerika ülkelerinin bankaları kimin, hangi yöneticilerin, Venezuela’dan para kaçırdığını da tabii ki biliyor. Diğer taraftan da ABD Venezuela’nın petrolünün ihracatının yarısını satın almakta idi. Şimdi ise ABD, bu şartlarda, seçimler düzgün şekilde tekrarlanmazsa, Maduro’ya Venezuela'nın petrollerini hiç almayacaklarına dair ikazlar yapmaya başladı bile. Venezuela zaten son dört yılda üçte bir küçülmüştü. Ülke açlık yaşamakta idi. ABD gerçekten Venezuela petrolünü almazsa, Maduro çok zor duruma gelir.

Şu ana kadar 100 üzerinde muhalif kişi ölmüş. Ama bu sahte seçim ve rejim, sorunu çok büyütecek ve gerçek iç savaşa götürecek gibi duruyor!

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi