• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
4 Aralık 2014 Perşembe

Venezuela çok zorda!

Birkaç yıldır ekonomi yönetimini çok eleştirdiğim Venezuela, şu anda dünyanın en yüksek resmi enflasyonuna sahip ve eksi büyüme yaşayan bir ülke olarak global çapta en zorlanan birkaç ekonomiden biri haline geldi.
Ülkenin bu yıl büyüme değil, yüzde 3 reel küçülme yaşaması bekleniyor. Venezuela‘nın bütçe açığı bugün GSYİH oranı olarak hızla yüzde 20 düzeyine doğru çıktı. Ancak para basılarak bütçe açığı kapatılabiliyor. Ülkenin resmi enflasyonu yüzde 63 düzeyinde. Dünyada en yüksek enflasyon ülkesi Venezuela! Gayriresmi enflasyon da aslında çok daha fazladır. Çünkü karaborsa kur resmi kur yükseltilmeden evvel resmi kurun 10 mislinden fazlasına çıkmıştı. Önümüzdeki yıl resmi enflasyonun yüzde 110 düzeyine çıkacağı da tahmin ediliyor.

Petrolden büyük darbe aldı

Ülkenin en büyük problemi petrole aşırı endeksli olması. Petrolün her bir dolar düşüşü ülkeye 700 milyon dolar zarar veriyor. Venezuela’nın ihracat gelirlerinin yüzde 96 kadarı petrolden. İki yıl evvel 77 milyar dolar petrolden ithalata gidebilecek gelir varken, bugün ham petrol fiyatı 100 dolardan 70 dolara inince, döviz girişi 43 milyar dolar ithalata gidebilecek gelir sağlayabilecek. Bu da ithalatın yapılamaması ve zaten kıtlık içinde yaşayan halkın daha da büyük kıtlık içinde kalması demek. Venezuela’nın dolar bazlı kamu bonolarının faizi de artık vadeye göre yüzde 20-30 düzeyine dayanmış durumda.
Sorunlar zaten aslında belli idi. Venezuela’nın döviz rezervi yüzde 20 azalarak 20 milyar doların altına düşmüştü. Karaborsa döviz kuru da iyice uçmaya başlamıştı. Resmi kurun dolar başına 6.29 Bolivar’dan dolar başına 12 Bolivar’a çıkarılması da durumu değiştirmiyordu. Venezuela artık Çin’e tamamen teslim olmuştu. Çin 2007 yılından bu yana Venezuela’ya (ülkenin resmi gazetesine göre) toplam 50 milyar dolar kadar kredi vermişti. İki hafta kadar evvel de Maduro Hükümeti Çin’den 4 milyar dolar daha kredi almıştı. Böylece döviz rezervleri de 23 milyar dolara çıkabilmişti. Maliye Bakanı Rodolfo Marco ise yeni borç için Çin turlarına çıkmıştı. Çin son zamanda, Arjantin’in döviz rezervlerini artırmak için onlara da 1.3 milyar dolar kredi vermişti. Çin Venezuela’dan alacaklarını nakit değil günde en az 330 bin varil petrol alarak tahsil ediyor. Bu da Venezuela’nın nakit döviz sıkıntısının çözülmesinin iyice zorlaşması demek. Çin ayrıca Venezuela’da PDVSA adlı yerel petrol şirketi ile birçok milyar dolar enerji yatırımında ortak! Artık patron Çin!

Yardımları da kesmek zorunda

Venezuela halka petrolü neredeyse bedava verirken artık 12 milyar dolarlık bu sübvansiyonu bir ölçüde kesmeye mecbur. Ayrıca devlet harcamaları da kısılmak zorunda. Halka ucuz verilen gıda ve ilaç gibi maddelerdeki sübvansiyon da azaltılmak zorunda. Ama kıtlık da had safhada, özellikle gıda ve ilaçta kuyruklar çok uzun. Hükümet Küba’ya çok ucuz verdiği petrolü de kısmak veya vermemek zorunda kalabilir. Ülke her yıl milli gelirin yüzde yirmisi kadar para basmayı da durdurmak zorunda. Ülke parası da daha da fazla devalüe edilmek zorunda. Bu arada örneğin “Citgo” gibi ülkenin ABD’de bulunan petrol rafine şirketi gibi kurumlarını da satmak zorunda da kalınabilir. Venezuela nakit yardımı yaptığı çok sayıdaki Latin Amerika ülkesine de artık yardım edemeyecek durumda.
Yazık, ülke artık iflasın eşiğinde!

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı