• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Ağustos 2014 Cumartesi

Venezuela 'Çin Seddi' yapmalı

Venezuela gene harikalar yaratan “ekonomi önlemleri” aldı. Kolombiya Latin Amerika’nın üçüncü büyük ülkesi ve doğusunda komşusu da Venezuela.

Venezuela’nın nüfusu 28.8 milyon kişi. SAGP ile toplam üretimi 407 milyar dolar, kişi başına geliri de 13 600 dolar. Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip, 100 milyar dolarlık petrol ihracatı yapabilecek durumda. Kolombiya ise 42.2 milyon kişilik bir nüfusa sahip. SAGP ile toplam GSYİH sayısı 426 milyar dolar, kişi başına geliri de 11.000 dolar.

Günde 100 bin varil kaçırılıyor

Bu iki ülkede de nüfusun üçte biri fakirlik sınırının altında. Venezuela’nın 2014 büyümesi eksi 2.5 olacak, Kolombiya ise yüzde 5 hızla büyüyor. Venezuela’nın resmi enflasyonu yüzde 61 (gayriresmisi ise yüzde 300 civarında). Kolombiya’nınki ise 2.9. Venezuela parası Bolivar bir dolar eşit 6.3 Bolivardan bir dolar eşit 11 Bolivar’a getirildi , değer kaybetti. Ama hala çok aşırı değerli. Karaborsada is gününe göre bir dolar 50-90 bolivar arasında alınıp satılıyor. Venezuela’nın bütçe açığı/GSYİH yüzde eksi 12.1, Kolombiya’nınki ise yüzde eksi 1.5 . Venezuela’da kamu yüzde 15.81 faizle borçlanıyor, Kolombiya kamu borçlanma faizi ise yüzde 6.55 . Venezuela 91 milyar dolarlık ihracat yapıyor, Kolombiya ise 59 milyar dolarlık. Her iki ülke de petrol ihracatçısı.
Venezuela’nın batısındaki Kolombiya ile olan hudut kaçakçılar için bir cennet. Pirinçten çimentoya kadar her şey hududu çabucak aşıp Kolombiya tarafına satılıyor. En popüler kaçak taşıma ise petrolde. Venezuela enerji Bakanı Rafael Ramirez’e göre günde 100 bin varil petrol huduttan Kolombiya’ya kaçırılıyor.
Venezuela ekonomi bilmeyen devlet yöneticilerine sahip. Birincisi Venezuela parası dev boyutta aşırı değerli. İkincisi Venezuela devletin yandaşlarına her şeyin fiyatını düşük tuttuğu ve çok büyük sübvansiyon ile yandaşlarına gıda verdiği bir ülke. Oy almak için petrolün fiyatı o kadar ucuzlatılmış ki 50 litre petrol 1 doların altında bir fiyatla satılıyor. Devletin işlettiği marketlerde fiyat o kadar ucuz ki bunun da yüzde kırk kadarı hududu geçip Kolombiya’da satılıyor.

400 gayri resmi geçiş noktası var

Sonunda 11 Ağustos tarihinde Venezuela sabah saat 10 ile akşam üzeri 5 arasında Venezuela tarafında Tachira ile Kolombiyadaki Norte de Santander arasındaki hududu açık tutmaya, diğer zamanlarda da kapatmaya başladı . Bunu yapmak için de 17 bin asker sınıra yerleştirilmiş. Halbuki birçok insan da bir ülkede yaşayıp öbüründe çalışıyor. Kolombiya’daki esnaf da durumdan şikayetçi çünkü kaçak ürünler çok daha ucuz!
Gıda malzemesi yüklü kamyonlar yolda da durduruluyor ama, kamyonlar polis ve askerin gözü önünde gece yarısı dolduruluyor, sonra da polis, güvenlik ve asker kamyon başına haracını alıyor ve kaçakçılar sorunsuz şekilde hududu geçiyor. Operasyon sorumlusu General Vladimir Padrino Lopez kaçakçılığı durduramadıklarını, 400 kadar gayri resmi geçiş noktası olduğunu ve bunların ancak 30-40 kadarını kapatabildiklerini söylüyor. Bazılarına göre de Kolombiya ile Venezuela arasına bir Çin Seddi gerek.
Venezuela’da kimsenin aklına sübvansiyon sonrası kaçağın Venezuela’da kaçakçıları zengin ettiğini ve dürüst vatandaşın önemli bir kısmının ise sübvansiyonlar nedeni ile doğan kaçakçılık sonucu gıda ürünü bulamadığı gelmiyor. Tabii Türkiye’deki Venezuela Büyükelçisi’nin bu durumdan da haberi yoktur diye düşünüyorum. “Kankası” Soner Yalçın sorsun bakalım ne oluyor? Bu zevata göre Venezuela bir yeryüzü cenneti!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!