• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
21 Haziran 2011 Salı

Ve Merkel pes etti!

Cuma günü Merkel ve Sarkozy Berlin'de bir açıklama yaptılar. Açıklamada Merkel Alman tarafının Yunanistan'a kredi açmış özel sektör borç verenlerinin de zorlanarak, devletler gibi , borç vade uzatma operasyonuna katılmaları ve maliyetin bir kısmının onlara fatura edilmesinde ısrarcı tutumundan vazgeçtiğini ve özel sektör alacaklılarının, zorunlu yerine, gönüllü olarak kurtarma operasyonuna katılmalarına razı olduklarını açıkladı. Bu gelişme Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble tarafından getirilen ve 270 milyar euroluk bir Yunanistan kamu kağıdının vadesinin zorla uzatılması teklifini ortadan kaldırıyor.
Haber piyasalarda derhal etki yaptı ve piyasaları her yerde rahatlattı. Çünkü en azından Yunanistan'ı kurtarma operasyonu konusunun  önümüzdeki hafta gerçekleşmesi  olasılığı yükseldi. Tabii sorunlar henüz tam aşılmıyor. Henüz Avrupa Merkez Bankası ve bankanın Başkanı Trichet konu hakkında ne düşündüklerini belli etmemiş bulunuyorlar. Trichet özel borç verenlerin zorla vade uzatma ve maliyet sırtlamaya katılmalarına şiddetle karşı çıkıyor ve bunun iflasın ilanı anlamına geldiğini ve Yunanistan'ı piyasalardan tamamen koparacağını vurgulayarak, Merkel  ile beraber hareket etmiyordu.
Haber tüm dünya piyasalarını etkiledi. ABD borsasında  altı haftadır düşen hisse senetleri derhal yükseldi. Euro dolara karşı derhal değer kazandı. Risk algılaması arttığı zaman talebi artan ABD Hazine kağıtları da risk algılaması yumuşadığından değer kaybetti. En önemlisi de Yunanistan'ın iki yıllık kamu kağıtlarının değeri dokuz gün sonra  ilk defa yükseldi. Yani faizi düştü. Benzer şekilde Portekiz ve İrlanda borç kağıtlarının talebi arttı ve faizi de geriledi.
Ayni zamanda Yunan Başbakanı Papandreu yeni bir kabine kurdu. Ayrıca finans deneyimi olmamasına rağmen  ve hatta kendisine muhalefet ederek yerine geçmek isteyen, güçlü  partiiçi rakibi Evangelos Venizelos'u Maliye Bakanlığına atadı. Böylece bu ay sonunda, gelecek dört yıl için yeni bir kemer sıkma paketinin  Yunan Parlementosundan geçmesinin olasılığı yükseldi.

PİYASA HER ZAMAN KAZANIR
PİYASALARDA beklenti değişmesi olmasına rağmen bugün gelinen nokta tüm sorunu çözmüyor, sadece zaman kazandırıyor. Her taraf biliyor ki demokratik ortamlarda seçilmişler ile piyasa çatıştığı zaman piyasanın dediği olur. Piyasada Sarkozy ve Merkel ne yaparsa yapsın sonunda bir tür iflas gerçekleşeceği kanısı, politikacıların iki yıldır kıvırtmaları sonucu  yerleşmiş bulunuyor. Peki Sarkozy neden Yunanistan'a Merkel'den daha yumuşak davranıyor?  Çünkü bu arada ortaya çıktı ki Yunan kağıtlarının önemli bir kısmına  Fransız bankaları sahip olunduğundan, Fransız bankalarının ratinginin de yakında düşürülmesi gündeme gelebilir. Yunanistan ise kaçınılmaz şekilde çok uzun süre acılar yaşayacak. Gelinen yerde sadece kabaca bir yıllık bir rahatlama gerçekleşiyor gibi. Bakalım bu hafta neler olacak !

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak