• $15,9825
  • €16,9296
  • 948.389
  • 2387.89
27 Ekim 2012 Cumartesi

Uyduruk ulemaya ikaz!

"grafik.20121026233900.jpg"Ortada bir faiz lobisi teması tartışılıp duruyor. Ama kafalar çok karışık. Baylar ve  bayanlar, nominal faizden mi bahsediyorsunuz yoksa reel faizden mi (yani enflasyon ayıklanmış faizden mi) ? Bunu söylemediğiniz takdirde faiz alçak mı yüksek mi tartışmasının anlamı olmaz. Kaldı ki bir de kısa vadeli faiz ve uzun vadeli faiz var, hangisinden bahsediyoruz acaba? Lütfen her tartışmada nominal mi reel mi konuştuğunuzu bir yazın da biz cahiller bir anlayalım. Ayrıca kısa vadeli faiz mi yoksa uzun vadeli faizden mi bahsettiğinizi de bizlere bahşedin.
Kaldı ki enflasyon yükselen dönemlerde reel faiz yükselebilir de düşebilir de! Acaba şu anda enflasyonun yükseldiği aylarda olduğumuza göre reel faiz yükseldi mi düştü mü sizce? 
Kaldı ki faizin iki adet müşterisi var, biri çeşitli kredileri  kullananlar, yani borçlananlar, diğeri de başta mevduatçılar olmak üzere çeşitli sabit getirili varlıklara yatırım yapanlar. Hangisinin faizini konuşuyoruz ki? Mevduat sahibi reel getiri elde edemediğini düşünürken, kredi kullanan da kredinin aşırı pahalı olduğunu iddia etmekte! Bankalar da karlarının nominal olarak artmasına rağmen geçmişe göre düşük olmasından şikayetçiler! Gerçek ne Allah aşkına?
Aşağıda Merkez Bankası'nın yeni yayınladığı enflasyon raşporundan alınmış TL kredi faizleri grafiği var. Burada gösterilenler nominal!  2011 yılı 8'inci ayından bu yana tüm kredi tiplerinde nominal faizin düşmekte olduğunu gördüğümüze göre hangi faiz arttı acaba? 
 Bu arada aşağıda bir de Merkez Bankası'nın piyasada uyguladığı faizlerin grafiğini aktaralım. Aşağıdaki grafikte Merkez Bankası'nın ortalama bankaları fonlama faizinin risk algılamalarının ve döviz spekülasyonunun arttığı dönemde arttığını ve risk azalması olan dönemde de düştüğünü görmek mümkün, kaldı ki Merkez Bankası yeni politika yaklaşımında kısa vadeli faizleri kullanarak enflasyon hedeflemesi yapmıyor. Fiyat istikrarı değil finansal istikrarı kovalıyor ve bu çerçeve içinde hem miktar hem fiyat silahlarını bir arada kullanıyor. Ama kendini ekonomist sayanlar yapılanları anlamıyor. Repo faizi ilan etmek o fiyattan repo miktarını da genişleteceğim demek değil.
Son grafiğimiz ise kısa ve uzun vade faizleri ile ilişkili! 2012 Temmuz yılından bu yana faizlerin kısa vadede düştüğü, uzun vadede de yüksek kaldığı grafikten açık seçik görülüyor. Dolayısıyla faiz tartışılırken, vade konuşulmadan  kestirmeden  faiz yüksek veya düşük demenin mantığı olmadığını da düşünmek gerektiğini bir kere daha vurgulayalım!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister