• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
29 Nisan 2017 Cumartesi

Ulusalcılara karşı uluslararası mantık!

Gideon Rachman adlı yazar çok güzel ve çok gerçekçi bir 'son durum analizi' yapmış. Düşüncelerinin özetini aktarıyorum ve fikirlerine tamamen katıldığımı da belirtiyorum.

Rachman, ülkelerin arasında bir uluslararası klasifikasyon yapıldığı zaman, artık sol ve sağ diye düşünmek değil, ulusalcı veya enternasyonalist şeklinde bir klasifikasyon düşünmek gerekli diyor.

Bu tür bölünme 2016'da kuvvetli olarak gündeme geldi. Britanya’da Brexit bir ulusalcı tercihti. Diğer taraftan gene 2016'da ortaya çıkan Donald Trump da, üstelik en katı ve fanatik şekliyle, karmaşık bir ulusalcılık yaklaşımını temsil ediyor. Ama Fransa seçimindeki sonuç ise, bir uluslararası yaklaşımı zaferi oldu gibi.

Emanuel Macron ile Le Pen arasındaki seçimde, fanatik ulusalcı Le Pen’in kaybı ve uluslararası tercihli Macron’un kazanmasına çok yakın duruma gelindi. Bayan Le Pen Avrupa Birliği'nden çıkacak, euro yerine Fransa parasını getirecek, vergileri ve hudut kontrollarını artıracak ve göçmenleri reddedecekti. Diğer taraftan Macron ise Avrupa Birliği'nin güçlü bir destekçisi ve de açık dış ticarete taraftar ve de göçmenlere karşı liberal bir yaklaşıma taraftar, Rusya sempatizanı olmayan genç bir kişi idi.

Tabii 7 Mayıs tarihinde Fransa’da ikinci tur var ama şu anda toplumun fikri uluslararası zihniyetin kazanacağı yönünde ve Macron en az yüzde 60 oy alır diye de düşünülüyor. Seçmenler, bir skandal ortaya çıkmazsa ve de Macron 'elite kişi' olarak değerlendirilmezse, oylarını Macron’a verecekler.

Bu klasifikasyon düşünüldüğü gibi kalırsa, yani Macron ve uluslararası yaklaşım kazanırsa, Macron Paris’e ilaveten Berlin ve de Brüksel tarafından da desteklenecek. Diğer taraftan da Kremlin’de, ABD’de Beyaz Saray’da ve Londra’da ise ulusalcılık gündemde olacak. Unutmayalım ki bir Rus Bankası Le Pen’e tam seçim döneminde parasal destek vermişti. Hedef her halde Avrupa Birliği'ni karıştırmak idi. Bu arada İngiltere hâlâ Avrupa Birliği ile serbest ticaret yapabilme avantajını elinde tutabilmek istiyor ama Avrupa Birliği buna fırsat vermeyecek diye düşünmek de gerek.

Tabii Avusturya ve de Hollanda kendi seçimlerinde de aşırı ulusalcı fanatik düşünceye pek oy vermemişlerdi, Almanya’da da 'Almanya için Alternatif' Partisi’ne destek azalmakta! Eylül ayındaki Almanya seçiminde uluslararası yaklaşımı benimseyen Angela Merkel’in gene kazanması olasılığı kuvvetli gibi.

Avrupa Birliği'nde, Polonya ve Macaristan’da ulusalcı partiler işbaşında ama gene de sonunda Fransa-Almanya ortaklığı Avrupa Birliği'ni ve uluslararası yaklaşımı sürdürecek gibi duruyor.

ABD’de ise Donald Trump’ın aslında tam ne tip biri olduğunu kesin söylemek mümkün değil. Çünkü her an değişiyor!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor