• $7,3574
  • €8,9533
  • 437.532
  • 1536.11
06 Mayıs 2011 Cuma

Ülke, banka karından daha önemlidir!

Merkez Bankası tarafından 2010 yılının sonunda alınan yeni politika kararları hem makroekonomik hem de finansal anlamda etkili olması beklenen kararlardı. Alınan kararların hedefi bir yandan sıcak para, likidite artışı ve kur değerlenmesi gibi olguları önlemekti, diğer taraftan da kredi artışı, ithalat ve cari denge açığı zincirini kırmaktı.
Sabırsız Türk vatandaşları atılan adımların hemen sonuç vermesini bekliyor, yıllardır koruduğum bankalar da bu sefer 'bin bir cinlikle' karlarından vazgeçmemek için ülke genelinin başının ciddi şekilde ağrımasına yol açacak adımlar atmaya devam ederek alenen Merkez Bankası'nın politikalarının önünü kesmekteler.
Tabii bir de konunun esasını hiç anlamamış olan (veya kötü niyetli) bazı medya da şimdiden 'faizler yükseltilsin' diye öneriler yapıyorlar. Tabii düşünmüyorlar ki,  faiz nominal yükselirse, birincisi daha çok sıcak para davet eder, ikincisi de kamu bütçesini kamu borç faizleri yeniden deler. Brezilya'nın durumuna bakmak konuyu anlamak için yeterlidir. Brezilya'da kanuni karşılık oranları yüzde 20, bizde ise TL mevduatta ortalaması yüzde 13-14, döviz mevduatında ortalaması 11-12 civarında. Brezilya'da neden yüksek? Çünkü onlarda Tobin vergisi çalışmadı ve sonunda yüzde 6-7 civarında enflasyonla, yüzde 12 civarında faiz uygulamaya mecbur kaldılar. Bu durumda karşılık oranları da tabii bizden yüksek olacak. 50 milyar dolar da cari denge açıkları var! Bizimki kadar!
Birçok kimse alınan önlemlerin hızla etki etmemesinden şikayetçi. Tabii banka sistemi önlemelere direnirse, etki yavaş yavaş gelir. Aşağıda etkinin yavaş da olsa geldiğini üç grafikle gösteriyoruz.
Birincisi, alınan finansal istikrar tedbirleri sonrası TL mevduatın vadesi hedeflendiği gibi uzamış bulunuyor. Vade Aralık 2010 tarihinden bu yana 44 günden 51 güne çıkmış.
İkincisi, kasım ayından şubat ayına kadar elde olan verilerde kısa vadeli girişlerin önemli bir indikatörü olan swap işlemlerinde (yabancı para ile mahalli para takası) 'kısa vadeli swap işlemleri' önemli ölçüde azalmış bulunuyor. Bu arzu edildiği şekilde kısa vadeli sıcak para çıkışı olduğunu göstermekte.
Üçüncüsü de, aylık cari denge verilerinden enerji ithalatı çıkartılıp mevsimsel hareketler düzeltildiği takdirde cari denge açığında sınırlı düzelme başlıyor gibi.
Gelişmeler konusunda daha fazla bilgi almak için evvelsi gün Merkez Bankası sitesine konan ve Merkez Bankası'ndan Erdem Başçı ve Hakan Kara tarafından Mayıs 2011 tarihi ile yayınlanan 'Finansal İstikrar ve Para Politikası' başlıklı Çalışma Tebliğine (No:11/08) müracaat edilebilir.
"tablo.20110505224433.jpg"

<p>Yozgat'ta aydınlatma direğindeki Türk bayrağının katlanmış olduğunu gören yaşlı bir vatandaşın, ş

Yozgat'ta vatandaşın 'bayrak' hassasiyeti kameraya yansıdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları