• $13,4682
  • €15,3388
  • 770.222
  • 1857.4
24 Şubat 2017 Cuma

Ukrayna ve Rusya planı ortada kaldı!

Aşağıdaki özet makale, 21 Şubat'ta Uluslararası New York Times tarafından yayınlanan çok önemli ve detaylı bir yazıdan aktarılıyor.

'Amatör diplomatlar' tarafından hazırlanan ve Ukrayna konusunda Rusya ile işbirliği sonucu, mevcut Ukrayna Başkanı Petro Poroshenko’yu görevden alarak yerine Ukrayna’lı zengin ve muhteris siyasetçi Andri Artemenko’yu getirmek, bu iş için de, ABD-Rusya işbirliğinden destek alarak 10 bin kadar kişinin öldüğü ve üç yıldır süren çekişmeyi durdurmak ve bu sayede ABD ve de Rusya’nın ortak ilişkilerini de daha da artırarak, Obama tarafından Rusya’ya getirilen yasakları ortadan kaldırmak için neler yapılmalı konulu bir rapor, şimdi görevden alınmış olan Trump’ın ilk güvenlik danışmanı seçtiği ve sonra işten alınan Michael Flynn’e kapalı zarf içinde bırakılmıştı.

Ama artık diğer kişileri de tanımamız gerek. Birinci şahıs A.Artemenko Ukrayna’lı, 48 yaşında ve zengin bir kişi. Karısı mankenmiş ve Donald Trump’ın karısı ile beraber mankenlik yapmış. Artemenko Ukrayna’nın Başkanı Poroshenko’yu görevden alabilecek bir suç tezi için elinde çok delil olduğunu söylüyor. Kendi de Poroshenko giderse Ukrayna’nın başına geçme planı yapıyor. Artemenko konuştuğu Putin’in yakınlarından, bu proje için destek aldığını söylüyor. Bu arada Artemenko'nun 2.5 yıl Ukrayna’da Kiev’de, 2000’li yılların başında hapiste tutulduğu, ama sonra serbest bırakıldığı da biliniyor. ABD’deki Ukrayna elçisi Valeriy Chaly ise "Artemenko Ukrayna adına hiç kimse ile görüşme hakkına sahip değildir!" diyerek gelişmeleri durdurmaya çalışıyor. Artemenko zaten Trump ile hiç görüşmemiş. Ama Trump’ın Başkanlık başlangıcı törenine katılmış. Facebook’da Trump’ı ne kadar takdir ettiğini de defalarca yazmış. Putin’in yardımcıları ile de görüşüyor ve de planlarını konuştuklarına aktarıyor.

Trump’in seçim öncesindeki kampanya menajerlerinden Paul Manfort ikinci kişi. Moskova’ya kaçan eski Ukrayna Başkanı V. Yanukoviç’in seçilmesini sağlayan ekipten ve şimdiki, ABD’de Rusya taraftarı ekibin de seçimini yapan kişi! Paul Manfort da Ukrayna ve Rusya ilişkileri nedeniyle FBI tarafından izlenmekte.

Üçüncü kişi Michael Cohen adlı ve Donald Trump’ın özel avukatı olan kişi. Cohen da epey zamandır FBI tarafından yakından incelenmekte imiş. Rusya ile olan ilişkilerinin incelenmesi için izleniyor. 50 yaşındaki Cohen 2007'den beri Trump’ın ekibine dahil. Cohen birçok işin yanında Trump’ın örneğin Gürcistan’da inşaat yapması için Prag’da Rus temsilci ile görüşmüş olduğu ve de Ruslar ile ABD Demokrat Partisi'nin seçim sonu öncesindeki hedefleri konusunda görüşmeler yaptığı da iddia ediliyor. Cohen Ukrayna ile şahsen de ilişkili, eşi de Ukraynalı bir bayan.

Dördüncü kişi ise 50 yaşındaki Felix H.Sater adlı Rus kökenli ve ABD vatandaşı da olan bir iş insanı. Sater çok uzun zamandır Trump için çalışmakta imiş ve de Rusya ile de ilişkileri var.

Bay Sater, Artemenko’nun bir arkadaşı vasıtasıyla Artemenko’nun planlarını içeren bir zarfın Beyaz Saray'a ulaştırılabilmesi için yardım etmeye karar vermiş. Bay Cohen ise Sater ve Artemenko ile yüz yüze konuştuktan sonra planı içeren zarfı almış ve de şubat ayının ilk günlerinde Trump ile Beyaz Saray’da görüştükten sonra elindeki Ukrayna planı zarfını Bay Flynn’in masasına bırakmış. Ama Flynn de Trump tarafından görevden alındığından şimdi Artemenko, Cohen ve de Sater Flynn yerine yeni atanan Amiral ile görüşmek arzusundalar.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı