• $15,9447
  • €17,0338
  • 949.735
  • 2380.9
23 Mart 2014 Pazar

Ukrayna sorunu herkes için bela!

Rusya'nın önce Kırım'ı işgal edip sonra da "çakma" referandum ile bölgeyi Rusya ilan etmesi sonrası, Rusya, ABD ve Avrupa arasında karşılıklı birbirini hırpalayacak önlemler alındı. Şu anda Avrupa ve Amerika silahlı bir kavgaya girişecek durumda olmadıklarına göre, temelde zaman içinde etki edebilecek bazı "finansal varlıklara saldırı türü önlemler" alıyor ve vize vermeme gibi yaklaşımlar ön plana çıkıyor. Ne kadar etkili olur bilinmiyor!

AB'nin enerjisi Rusya'dan

Rusya'nın ise tartışmasız en büyük silahı Avrupa'ya sattığı enerji, yani doğalgaz, petrol ve kömür. Yani enerji ihracatı! 2011 yılı verileri ile Avrupa Birliği toplam enerji ithalatının yüzde 30 kadarı, ham petrol ithalatının yüzde 35'i ve kömür ithalatının yüzde 25'lik kısmı Rusya'dan yapılmakta. Aşağıdaki tablo Rusya'ya büyük enerji bağımlılığı olan ülkelerin 2011 verileri ile Rusya'ya karşı ithal doğalgaz toplamı içinde yüzde doğalgaz bağımlılık oranlarını özetliyor.
Görüldüğü gibi Rusya'nın Gazprom ve Rosneft ile uygulayabileceği doğalgaz silahı önemli bir silah. Avrupa 3-4 yıldan önce Rusya'ya bağımlılığını azaltamaz. Hatırlanırsa 2009 yılında Ukrayna ile bir anlaşmazlık ortamında Rusya doğalgazı tüm Avrupa için kesince Avrupa Birliği çok zor önlemler almaya mecbur olmuştu. Euro 27 ülkeleri Rusya'ya ilaveten Norveç, Suudi Arabistan, Nijerya ve Kazakistan'dan da doğalgaz ve petrol ithal etmekteler. Ama İngiltere ve Norveç'te de yerel üretim azalmakta. Bu nedenle de Avrupa ABD'den gelecek desteğe, hem siyaseten hem de alternatif enerji ithalatı açısından çok muhtaç! Ama ABD de birkaç yıldan evvel önemli boyutta enerji kaynağı ihracatı yaratamaz.

Bağımlılığı azaltan adımlar attı

Tabii aslında Rusya'ya bağımlılığı azaltacak bazı şeyler de son üç beş yılda yapılmıştı. Baltık ülkeleri alternatif likit doğalgaz için terminal, liman ve boru hatlarını inşa ettiler. Kuzey Avrupa'dan Güney Avrupa'ya pipeline bağlantıları da inşa edildi. Ama tabii likit doğalgaz daha pahalı! Tabii bir de zaman konusu var. Örneğin bir Azerbeycan -İtalya pipeline bağlantısı da yapılıyor ama 2019 yılında çalışmaya başlayacak. Gene de Afrika, Kuzey Irak ve Romanya'nın Karadeniz'deki kaynaklarından zaman içinde de olsa önemli enerji desteği gelebilecek durumda.
İlginçtir ki Rusya'nın enerji grubu Rosneft'in başkanı ve Putin'in yakını Igor Sechin de şu anda Japonya'da Japonlarla, doğalgazı Avrupa yerine onlara satmak yönünde anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Aslında Rusya da enerji kökenli bir kavgada oldukça hırpalanır. Çünkü Rusya'nın ihracatının yüzde 70 kadarı ve Rus devlet bütçesinin yüzde 52 kadarı doğalgaz ve petrol, yani enerji ihracatından sağlanmakta. Rusya daha kısa bir zaman evvel 20 yılda enerji ihracatını iki misline çıkartmak planları yapıyordu.
Dolayısıyla Ukrayna nedeniyle daha sertleşme ve kavgayı büyütme hem Avrupa hem de Rusya için büyük felaket olabilir.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor