• $13,4018
  • €15,211
  • 792.195
  • 2042.08
28 Şubat 2014 Cuma

Ukrayna ekonomisi ölüm döşeğinde!

Ukrayna ekonomisini maddi yardımla düzeltmek ve Rusya’yı sakinleştirmek ABD ve Avrupa Birliği'ne düşecek. Fakat çok zaman yok. Ukrayna ekonomisi yavaş değil, hızlı hızlı eriyor.

İSKOÇYA Britanya’dan ayrılmaya çalışıyor. Belçika’da Holanda taraftarı Flamanlar ile Fransa eğilimli Valon’lar çekişiyor. Barcelona’nın Katalanları İspanyollardan boşanmaya girişiyor. Bilbao’nun Bask’ları da İspanyadan uzaklaşma çabası içindeler. Ukrayna’da bölünme arzuları Kırım’dan başlayarak ortalığa dökülüyor, Rus kökenliler ile Kırım Tatarları kavgaya giriştiler bile.

BU YAŞA BU TECRÜBE...
Ukrayna’da yeni hükümetin başına Timochenko taraftarı Victor Yatseniuk geçti. Yatseniuk henüz 36 yaşında ama çok deneyimli: Merkez Bankası'nın başında görev yapmış, Dışişleri Bakanı olmuş, Ekonomi Bakanı olarak çalışmış ve sonunda Parlamento Başkanlığı olmuş, 2005-2010 arasınde ise Yuşçenko’nun Başkan olduğu dönemde Başkan Yardımcılığı da yapmış. başbakan olarak hem ABD hem de Avrupa Birliği desteğini alacağı düşünülüyor.

BANKALARDA KUYRUK VAR
Tabii esas sorun Ukrayna’nın içinde bulunduğu feci ekonomik durum.Ukrayna parası hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Vatandaşlar bankaların önüne dizilip kuyruklarda bekleyerek döviz almaya uğraşıyorlar. Ukrayna parası grivna çarşamba günü tarihinde ilk defa dolar başına 10 değerini aştı.Daha yılbaşında dolar başına 8 değerinde idi. Merkez Bankası kişi başına verilebilecek dövize bir limit koymuyor ama bankalar kendileri 1000 dolar gibi bir döviz alma limiti uygulaması yapmak için uğraşıyorlar.

AVRUPA ACELE ETMELİ
UKRAYNA'nın ekonomisini maddi yardım ile düzeltmek ve askerlerini Ukrayna hududuna toplayan Rusya’nın sakin davranmasını sağlamak sonunda ABD ve Avrupa Birliği'ne düşecek. Tabii ekonomi alanında araya IMF de girecek. Ancak Ukrayna’nın hem acil ve hem de yüklü finansmana ihtiyacı var. Yapılan “sigara paketi arkası” hesaplar şu andaki deliğin 30 milyar dolar kadar olduğunu gösteriyor. Hem ABD hem de Avrupa yardım sağlayacaklarını söylediler ama bunun uzun zaman almasından korkuluyor. Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Catherine Ashton, IMF Başkanı C.Lagarde ile konuyu konuşmuş bulunuyor. Fransızlar ise Ukrayna mayıs ayında seçim yapsın da sonucu görelim!” gibi bir kaytarma yaklaşımı içinde. Halbuki Ukrayna yavaş değil “hızlı hızlı” erimekte.

BORÇLULUK ORANI DA HIZLA İLERLİYOR
Ukrayna’nın borçluluk oranı da kur değişiminden etkileniyor. Ülkenin çoğu döviz olan borçları nedeni ile borçluluk / GSYİH oranı yüzde 42 düzeyinden 46 düzeyine çıkmış ve yüzde 50'ye gidiyor. Bu arada Rus Rublesi de hızlanan bir tempoda değer kaybetmeye başladı. Daha birkaç gün evvel dolar başına 34 ruble olan kur, bir günde dolar başına 36 düzeyini aştı.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın