• $13,4541
  • €15,2826
  • 793.078
  • 2011.16
2 Ağustos 2011 Salı

Türkiye nerede duruyor?

Çok sayıda insan kriz var mı yok mu, ekonomi yavaşlıyor mu, ithalat fren yapmaya başladı mı, TL daha değer kaybeder mi konusunda soru soruyor. Bugün bu sorulara kısa ve öz ve uluslararası karşılaştırmalara dayanan bir cevap veriyoruz.
Dünyada gelişen ülkeler gelişmiş ülkelerden hızlı büyüyorlar ama hem gelişmiş hem de gelişen ülkeler son dönemde ABD ve AB'nin sorunları nedeniyle yavaşlamaktalar. Bu ilk grafikte açık ve seçik görülmekte. Türkiye de tipik bir gelişmiş ülke olduğu için yavaşlamakta. Ama Faik Öztrak'ın arzusu hilafına, onun düşündüğü şekilde aşırı yavaşlamaz, yavaş yavaş yavaşlar.
Aşağıda Merkez Bankası'ndan alınmış grafikte ise Türk parasının aşırı değerli değil, kendisine benzeyen yapıdaki ülkelere göre dolara karşı önemli boyutta düşük değerli olduğu görülmektedir.
Bize benzer konumdaki Brezilya Türkiye'nin tersine faiz yükseltmeyi seçmişti. Parası 'real' 2004-2010 arasında euroya karşı yüzde 35 değer kazanmış bulunuyor. Türkiye bu nedenle sıcak para girişine meydan vermemek için faiz yükseltmiyor.
Diğer taraftan ise ikinci çeyrekte ülkemizin ithalatı ve ihracatı mevsimsellikten arındırıldığında ve 1998 sabit fiyatlarıyla hesap yapıldığında görülen tablo ümit verici. İthalat tersine dönmüş bulunuyor, ihracat ise artmakta, yani cari açık daralma yolunda!
Vatandaşlarımızın endişelerini frenlemeleri ve huzur içinde kendi işlerine devam etmeleri gerekiyor. Otomotiv ve konut sektörü ise kredi konusundaki ikazları dinlemek zorundalar.
Grafikleri sağlayan Merkez Bankası'na ise teşekkür ediyoruz.
Bu yazının yazıldığı pazartesi sabahında ise ABD'de çözüme gidiliyor havası hakimdi. Bakalım ne olacak.

"grafik.20110801231335.jpg"

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı