• $9,4503
  • €11,029
  • 540.99
  • 1455.42
2 Kasım 2013 Cumartesi

Tuhaf bir sorun: Düşük enflasyon!

Genelde (ve normalde) enflasyon iktisatçıların korktuğu bir şeydir ama global kriz ortamında temel bir ek sorun da iktisatçıların enflasyonu artırmaya uğraşıp artıramamaları olmakta! 
ABD Merkez Bankası FED bu hafta iki gün süren Ekim 2013 toplantısını yaptı. Bu toplantıda FED’in para politikasını değiştirmesi beklenmiyordu, zaten de değiştirmedi. Bir şey değişmeyeceğini çok önceden vurguladığımız için detaya girmiyoruz. 
Bundan sonra da aralık ayının sonunda bir FED toplantısı daha var, sonra da 31 Ocak’ta yeni Başkan Janet Yellen iş başına gelecek!  Ama B.Appelbaum adlı yorumcuya göre Başkan Obama’nın FED’in  başına getirdiği Janet Yellen farklı bir sürpriz yapabilir. 

ENFLASYONUN ARTMASI İYİ Mİ?

Yellen uzun zamandan beri “Ekonominin çok zayıf olduğu ortamlarda  enflasyonun biraz artması iyidir!” tezini tekrar tekrar gündeme getirmekte. Bu teze göre enflasyon biraz artarsa şirket kârları artar, ücretler de biraz yükselir, kişiler ve şirketler de daha fazla harcama yapar ve borç ödeme de kolaylaşabilir. 
FED global krizin başından beri enflasyonu yüzde 2 civarında tutmaya çalışıyor. Ne düşürmeye ne de artırmaya çalışmamış bulunuyor. Ama bazı iktisatçılar FED’in enflasyonu yüzde 6 oranına artırmasını bile tavsiye ediyorlar. Tabii FED işi çok abartırsa kontrolü kaybeder korkusu yaşayanlar da var. Bazıları da yükselen enflasyonun sabit gelirli ve yaşlı insanları zarara uğratması riskinden korkuyor. 
Ancak eski FED Başkanı Alan Greenspan “Tarihimizde enflasyonu krize karşı yükseltmek şeklinde bir deneme hiç olmamıştı!” diyerek karşı çıkıyor ve direnmekte. Karşı görüşünü de yeni basılan en son kitabına yazmış. 
Ancak son dönemlerde bilindiği gibi ekonomik sorunların başında enflasyon gelmiyor. Japonya’nın yaşadığı uzun deflasyon, yani durgunluğun, yıllarca  sürmesi, kriz sonrası bugünün ekonomi politikalarını belirleyen kişilerin başlarına gelmesinden en çok korktuğu şey. 
ABD’de krizin başladığı 2008 yılı öncesindeki beş yılda enflasyon fiyatları toplam yüzde 10 artırmış. Kriz içinde geçen son beş yılda ise fiyatlar yüzde 8 artmış. Şu andaki fiyat artış temposu devam ederse de önümüzdeki beş yılda fiyatlar yüzde 6 artar diye hesaplanıyor. 

YELLEN'E AİLE İÇİNDEN DESTEK

Charles Evans adlı ve Chicago Merkez Bankası’nın da yöneticisi ünlü iktisatçı “Eğer bugünkü enflasyon yıllık yüzde 2 hedefinin altına inerse, bunun çok yüksek maliyeti olur!” diyor. Ona göre, bu durumda temel sorunlardan biri olan borç geri ödemek, son derece zor hale gelirmiş. 
Ama Yellen’e aile içinden destek var. Janet Yellen’in eşi olan ve kendisi de Nobel ödüllü bir iktisatçı George Akerlof ve iki meslektaşının yazdığı bir makalede, “Fiyatların yavaş yavaş artması, şirketlerin kârlarının da gürültüsüzce, yani ücretleri artırmadan artmasına yol açar ve bu da şirketlerin yeni iş yaratmasına ve insan istihdam etmesine de neden olur, düşük enflasyon ise tam tersi etkiyi yapar!” deniyor. 
Tabii bazı şirketler de tersine ücretleri düşürmeye çalışabilir ama yapılan gözlemler kriz ortamında bunun pek yapılamadığını vurguluyor.     
Bakalım Yellen FED’in başına geçince, kocasından gelen destekle de fiyatları yukarı itmeye soyunacak mı?  

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu