• $13,4895
  • €15,2937
  • 796.565
  • 2011.16
8 Ocak 2017 Pazar

Trump'tan tehditler

Gillian Tett Financial Times’ın ABD’deki baş temsilcisidir. Bir İngiliz olan Tett Cambridge Üniversitesi'nde Antropoloji Doktorası yapmış ve medyadaki idari görevi dışında, Financial Times gazetesinde köşe yazıları da yazan uluslararası tanınmış bir yazar da olmuştur. Gillian geçtiğimiz cuma günü gene döktürmüş.

Artık biliniyor, Trump 20 Ocak'ta ABD Başkanı olarak iş başına geçecek ama daha şimdiden Twitter’den emirler yağdırmaya başladı. Otomotiv firmalarının ülke dışındaki fabrikalarını kapatıp, ülke içinde fabrika açıp yeni insanlara iş vermesini talep ediyor ve bu talebi karşılamayacak olanlar da çok yüksek vergi koyarım diyerek Twitter'dan mesajlarla tehdit ediliyor.

Meğer Trump’ın hükümetinde görev vereceği kişilerin de en az Trump kadar entresan geçmişleri ve benzer yapıları varmış.

R.Dalio adlı bir kişi merak etmiş ve de Trump’ın seçtiği sekiz kişilik üst yönetici tayfasının geçmişlerini iyice incelemiş. Hükümette görev alacak olan sekiz üst yöneticinin geçmişlerinde çok ilginç ve farklı bir durum ortaya çıkmış. Biyografileri incelenen üst sekiz yöneticinin toplam 55 yıl hükümette görev yaptıkları ortaya çıkmış. Ancak bu 55 yılın çoğunu da askerlik yaparken devlette çalışmaları oluşturuyor.

Dalio daha önceki sekiz başkanın üst sekiz yöneticisini de incelemiş. Mesela Barack Obama’nın sekiz üst yöneticsinin toplam 117 yıl devlet tecrübeleri varmış.Daha önceki George W. Bush döneminde üst sekiz görevli 80 yıl, Bill Clinton döneminde 101 yıl ve de George H.W. Bush döneminde ise 79 yıl devlet deneyimi sahibiymişler.

Trump’ın üst sekiz yöneticisi 83 yıl özel şirketlerde çalışmışlar. Obama'nın üst sekiz kişisi ise sadece 5 yıl özel sektörde çalışmış kişilermiş.Trump’ın sekiz kişisi de aynen Trump gibi çok zengin kişilerden oluşuyorlarmış.

Gillian Terr, "Peki bu durum iyi bir gelişme mi?" diye soruyor. Trump’ın seçtiği kimselerin hayata bakış tarzları büyük çapta kendi hayata bakış tarzına benziyormuş.

Ancak ABD’de bir de kongre var. Acaba bu zengin ve emir verme alışkanı şirket yöneticiliğinden gelme üst yönetim\kongre ile nasıl geçinecek diye de soruluyor.

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın Twitter mesajları General Motors şirketini 'arabalarınızı Meksika’da üretiyorsunuz' diyerek haşlamış. Bir evvelki hafta ise Ford şirketinin Meksika’da açmaya hazırlandığı bir otomobil üretme tesisini açmayarak ABD’ye getirmeye mecbur olmuş. Boeing, Apple ve de Carrier gibi dev şirketler de benzer Twitter tehditlerine muhatap olmuş. Başkaları da sıradaymış. Bu acaba özel sektöre dost bir politikacının normal davranış tarzı mı diye soruluyor. Tabii Trump bir diğer yandan vergi indirimleri ve de deregülasyon vaadleri ve yatırım teşvikleri vaadleri de Twitter'den yağmaya başlamış.

Biliyorsunuz, Trump ABD ile Meksika arasına da bir duvar koyarak göçleri engelleyeceğini de söylüyor ve hatta duvarın parasını da Meksikalılardan alacağını da çoktan belirtti. Trump ekibi NAFTA gibi uluslararası anlaşmaları da bir kenara iterse, ortaya uluslararası bir kavga bile çıkabilir.

Bilindiği gibi 'NAFTA' Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması demek ve ABD\ Kanada ve Meksika'yı çok ilgilendiren bir ekonomik anlaşama. NAFTA ne zaman resmen rahmetli olacak bilemiyorum ama her halde kurban olacak!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı