• $9,2919
  • €10,8348
  • 533.674
  • 1429.93
20 Mayıs 2017 Cumartesi

Trump’ın başı çok dertli!

ABD Başkanı Donald Trump’ın başı iyice belaya girebilir. Trump son 24 saatte birçok kişi tarafından, seçim kampanyası esnasında Rusya ile olan ilişkiler konusunu inceleyen kişi ve kurumlara karşı çıkarak ve incelemelere engel olarak, adaletli davranmamakla suçlanıyor.

Görevden alınan FBI Direktörü Comey tarafından açıklanan ve Başkanın daha önceki Ulusal Güvenlik danışmanı Michael Flynn’in, Rusya ile ilişkilerinin FBI tarafından incelenmesine mani olacak şekilde bir memoyu Comey’e gönderdiği Comey tarafından açıklandıktan sonra ortalık karışmış bulunuyor.

Adaletin engellenmesi konusu ABD tarihinde daha evvel eski Başkanlardan Richard Nixon ve de Bill Clinton’nın da suçlanmasına yol açmıştı.Nixon görevden alınmış olmamak için istifa etmişti.

Konunun Donald Trump’ın görevinden istifa etmesine kadar gidebilecek bir durum yaratacak şekilde olup olmadığı, zaman içinde hukuki bir süreçle belli olacak gibi görülüyor. Beyaz Saray, eğer eski FBI Başkanı Comey’in, Flynn’in Rusya ile ilişkisini incelemeyi durdurması, Trump tarafından talep edilmişse, sorun Başkan’ın hukuki olarak Başkanlıktan uzaklaştırılması olayına kadar gidebilir.

ABD kurallarına göre Başkan iki şekilde görevden alınabilirmiş. Anayasa’nın 25 inci maddesi 1967 yılında düzenlenmiş ve de Başkan’ın görevlerini yapamayacak duruma gelmesi gerçekleşirse, görevden alınmasına yol açılmış oluyor. Diğer bir görevden alma yolu da İngilizcede “ impeachment” denen ve parlamentoda oyların yarıdan fazlasına dayanan yaklaşımla oylama sonucu olabiliyor. Ama senatonun da bu kararı desteklemesi gerekiyor. Senatoda ise üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Demokrat Partililer, Başkan Trump’ın kampanyası esnasında Ruslarla anlaşıp anlaşamadığının incelenmesi gerektiğini söylüyorlar. Parlamento ve Senatonun isitihbarat komiteleri konuyu yakından takip etse de, partizan tartışmalar adil bir incelemeyi engelliyor. Kaldı ki şu anda konuyu incelediği bilinen FBI’ın da işbaşında bir Başkanı bile yok!

Tabii bu konuyu incelemek için Kongre’nin özel bir komite kurması da bir çözün olabilir diye de düşünülüyor.

Hükümet sözcüsü Paul Ryan görevden alınan FBI Başkanı Comey ile Trump arasındaki görüşmelerin bir komiteye verilmesini ve komitenin Kevin Mc Carthy gibi Trump’a yakın kişileri de ihtiva etmesini tavsiye ediyorlar. Senatoda ise Mitch Mc Connell , Ricard Burr gibi Rusya ile ilgili konuları yakından takip eden Cumhuriyetçi kişilerin de bulunmasını arzu ediyorlar.

Birçok Cumhuriyetçi, Başkan Trump’a karşı açıkça ithamda bulunmuyorlar ama, Trump’ın Rusya skandalının giderek artan sayıda kişiyi rahatsız ettiği de görülüyor. Arizona Senatörü John Mc Cain Trump’ın sorunlarının “ Watergate sorununun ebadına” yaklaştığını söylüyor.

Eğer Başkan’ın görevden alınması konusu resmen incelemeye alınırsa, göreve başlamadan verdiği “yemine” karşı davrandığının iyice gündeme gelmesi de gerçekleşebilir.

<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor