• $13,6294
  • €15,2249
  • 784.92
  • 1997.69
17 Ocak 2017 Salı

Trump ve Nobelli iktisatçı

2016 yılı Nobel ödülünü hem İngiltere hem de ABD vatandaşı olan OLiver Hart ile, meslektaşı Finlandiya vatandaşı Bengt Holmstrom kazanmıştı.

Londra doğumlu Oliver Hart, Cambridge Kings College Üniversitesi'nde matematik okumuş ve 1969 yılında mezun olmuştu. İki yıl sonra da 1972’de Warwick Üniversitesi'nden ekonomi konusunda Master derecesi almıştı. Master sonrasında ise ABD’ye göç edip, evlenen, ABD vatandaşlığına geçen ve Princeton Üniversitesi'nden doktora derecesi alan Hart, 1993 yılında ise Harvard Üniversitesi'nde hocalığa başladı ve de 2000-2003 arasında da Harvard Üniversitesinin ekonomi bölümünün başkanlığını da yaptı.

En çok okunan eserlerinden olan ve 2007 yılında başlayan finansal kriz döneminde 2008 yılında yazdığı bir makale ile tanındı ve şöhret oldu. Hart ekonomistlerden şikayetçi idi. İktisatçılar bankaların kurtarılmasını tavsiye ederek temel ilkelerinden kopmuştu. Hart’a göre iktisatçılar bankaların kurtarılmasını değil, banka müşterisi insanların kurtarılmasını desteklemeli idi.

2014 yılında ise argümanını yayınladığı bir makalede, 'Devletin kurtarma operasyonlarında bankalara değil, insanlara destek vermenin neden gerektiğini', tüm teferruatı ile yayınladı ve sonunda Nobel ödülü de kazandı.

Hart hem evlilik nedeni ile ABD, ve hem de doğum nedeni ile de 'UK' vatandaşı. Akademik araştırma ve yazılarının yanında günlük makaleler de yazan Hart, son dönemde İngiltere’de Brexit olgusunu ve de ABD’de Trump’in seçilmesini konularını analiz etmeye başladı.

Hart kendisi aslında Britanya’nın Avrupa Birliği içinde kalmasını istiyordu. Ama Britanya vatandaşlarının bazılarının neden ayrılmak istediğini de anlamaya çalışıyordu. Nobel ödülünü 'kontratlar' üzerine geliştirdiği makaleler ile almış olan Hart, Britanya’nın Avrupa Birliği ile kontratının, karar vermeyi vatandaşların dışında birçok kişi ve kuruma bırakması nedeni ile insanların rahatsız olduğunu ve bu nedenle de ayrılmak istemelerini hoşgörü ile karşılıyordu.

Ancak bir de Trump konusu vardı. Hart, Trump konusuna ise farklı şekilde bakıyordu. Seçiminden birkaç gün önce aralarında sekiz adet Nobel ödüllü de bulunan, 370 iktisatçı ile beraber bir mektup yazarak Trump’ın başkanlığını, seçimden önceki konuşmalarına dayanarak ve nedenlerini belirterek eleştirmişti.

Sonuçta ona ve arkadaşlarına göre, Trump tehlikeli görüşlere sahipti. Trump konuşmaları ile ortalığı iyice karıştırıyordu ve insanları da adeta 'zehirlemişti'.

Şunu da sorguluyordu: Trump acaba orijinal fikir ve planları olan, müthiş bir 'stratejik oyuncu' mu idi, yoksa en son konuştuğu kimsenin fikrine derhal abone olan biri mi ?

Hart, Trump için bu iki tanımdan ikincisine inandığını vurgulamakta! Yaşayacak ve göreceğiz!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var