• $13,62
  • €15,301
  • 794.063
  • 1951.17
12 Ocak 2017 Perşembe

Trump tuhaf!

ABD ve Kanada GATT kısa adı ile anılan Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Anlaşmasını 1988 yılında imzalamıştı, sonra da ABD, Kanada ve Meksika arasında NAFTA denen ve Kuzey Amerika ülkeleri arasında 1989 yılında gündeme gelen serbest ticaret anlaşması yapılmıştı. Meksika da zaten önce GATT’a girmiş ve de sonra 1992 yılında NAFTA’ya tam üye olmuştu. Hatta Arjantin de üye olmak istiyordu. İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD, 'Open Global System' denen dünya çapında serbest ticareti destekleyen bir ülke olmuş, dış ticaretin önemini sık sık vurgulayan ve global çapta yayan bir numaralı ülke haline gelmişti.

Tabii bir de son yıllarda anlaşması gündeme gelen TPP yani 'Trans Pacific Partnership Agreement' de vardı. Çin hariç, 12 ülke geçtiğimiz yıl, 4 Şubat 2016 tarihinde anlaşmayı Yeni Zelanda’da imzalamıştı. Anlaşmaya taraf olan ülkeler Brunei, Şili, Yeni Zelanda, Singapur, Japonya, Malezya, Meksika, Peru, Vietnam, Avustralya, Kanada ve de ABD idi.

Geçtiğimiz günlerde seçimi kazanmış , ama ancak ocak ayının 20’sinde iş başına gelecek olan Trump çok ilginç ve tuhaf bir kişi. Kimse Bay Trump’ın seçim kazanacağını ve kazandığının ertesi günü de, "Göreve geldiğim ilk gün, bu TPP anlaşmasından ABD’yi çıkartacağım!" diyeceğini düşünmemişti. Kimse iş başına bile gelmeden Twitter'den her gün ortalığa döküleceğini de hiç düşünmemişti.

ABD serbest ticareti global çapta kırk yıl destekledi, geçen sene de 12 milletle anlaşma yaptı ama sonra Trump 2016 yılı sonunda seçim kazandı ve bir yıl evvel, Obama döneminde 12 ülke ile yapılan anlaşmayı, işe başladığı gün iptal edeceğini açıkladı. Otomotif üreticileri o gün bu gün kan kusmaktalar!

Donald Trump medyada kısaca hep 'America first' demekte. Yani 'önce Amerika' diyor. Ama bu yaklaşımı devam ederse, 'America first' gidecek ve yerine 'America Alone' yani 'Amerika yalnız başına' sözü gündeme gelecek!

Trump, Financial Times Gazetesi'ne göre, globalizm antipatisi taşıyor, göçmenlerden hoşlanmıyor, Müslümanları sevmiyor. Ne NATO’dan hoşlanıyor, ne de Afrika ve de Doğu Asya ülkelerinden! Zaten ABD’de tuhaf da bir yapı var. PEW araştırma merkezinin Temmuz 2016'daki araştırmasına göre, ABD vatandaşlarının da onda altısı, kendi ülkelerinin başka ülkelere hiç bulaşmadan salt kendi işleri ile uğraşmasını istiyor. Ama aynı insanlar diğer taraftan ABD’nin diğer ülkelere göre global bir üstünlüğü olmasını da istiyor.

Fakat Avrupalılar, Trump’ın Meksika ile ABD arasına duvar yaptırma ve duvarın parasını da Meksikalılardan alma yaklaşımının konuşulmasından bile nefret ediyorlar. Onlara göre ABD, Trump yönetiminde, global lider ülke olmayı pek uzun zaman sürdüremez!

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!