• $8,4047
  • €10,1808
  • 506.756
  • 1460.86
19 Mayıs 2018 Cumartesi

Trump oyun oynuyor

Donald Trump bu hafta aile fertlerini, kızı Ivanka Trump ve de damadı Jared Kushner’i, İsrail’e gönderdi. Görevleri ABD Elçiliği’nin Tel Aviv’den Jerusalem’e nakledilmesi için yapılacak törende Trump’ı temsil etmekti.

Tabii Trump'ın damadı Kushner Musevi idi ve de eşi de onunla evlenmek için Musevi olmuştu. Filistinlilerin ülkelerini topraklarını kaybettiklerinin 70’inci yılına gelindiğini de, gündeme getiren kimse ortada yoktu.

Elçiliğin taşındığı günlerde İsrail ordusu sonunda ABD Elçiliği’nin taşınmasını protesto eden 60 kadar Filistinliyi öldürdüğü gibi 2000 kadar Filistinliyi de yaraladı.

Güya Trump, etrafa söylediğine göre İsrail-Filistin problemine de çözüm bulacaktı. Ama tabii bu lafta kaldı. İsrail’le Filistin’in arası iyice karıştı.

Arap ülkeleri İsrail’in reddedilmesini savunmuyorlardı. Sadece kendi eski topraklarındaki haklarının verilmemesini protesto ediyorlardı.

Liderler müdahale etmeliydi

Gerçi Suudi Arabistan Prensi Mohammed bin Salman, İsrail tarihsel topraklarının bir kısmını almalıydı diyordu ama Filistinlilerin de tarihi toprak hakları olduğu pek konuşulmuyordu.

Pazartesi günkü ‘Jerusalem seremonisi’ sonrası artık Filistinliler ve toprakları konusu da gündeme gelmek zorunda. Arapların isyan etmelerini engellemek için de, Donald Trump, Ortadoğu’daki elçilikleri, ABD deniz askerleriyle korumaya çalışıyor.

Unutmamak gerekli ki Avrupa’da Katolikler ile Protestanlar arasında 30 yıl savaş olmuştu. Ortadoğu’da da şimdi benzer bir gerilim vardı ve dünya liderleri de bu duruma kesinlikle müdahale etmeliydi.

Bakalım nasıl çözecek

Kimse İsraillilerin korkularını savunmalarına karşı çıkmamalı ama kimse de İsrail’in sorunları var diye de Filistinliler, öz topraklarından, kendi ülkelerinin ana topraklarından uzaklaştırılmamalıydı.

Donald Trump güya ben bu sorunların ikisini de tek başıma hallederim yaklaşımındaydı. Ama şimdi artık yüzlerce ölü ve binlerce yaralıdan sonra Trump ne yapabilecek doğrusu merak ediyorum! Bakalım Donald Trump ‘iki ülkeli çözümü’ nasıl halledebilecek? Acaba halledebilecek mi?

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ' Aşıda 40 yaşa kadar indik. Yaşınız 40 veya üstüyse bu sabahtan it

Sağlık Bakanı Koca'dan 40 yaş için koronavirüs aşısı açıklaması

WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı

Kirpikleriyle dünya rekoru kırdı

F.Bahçe'de beklenmedik ayrılık! Hem de şaka gibi rakama