• $9,3293
  • €10,8253
  • 530.333
  • 1416.74
9 Ekim 2016 Pazar

Trump Meksika'dan bir gol daha yiyecek!

ABD’de seçimler kasım ayının başında. Adaylardan Trump’ın ortalığa savurduğu iddialar, medyada oldukça eleştiriliyor. Trump mesela, Meksika ile ABD arasında göçmenleri engellemek için bir duvar çekeceğini, duvarın parasını Meksika’ya ödettireceğini, dış ticareti ise frenleyeceği gibi iddialarda bulunmuştu.

International New York Times Gazetesi'nde Sara Silver tarafından hazırlanan bir haber ise, Trump’ın düşüncelerinin tersine, Citigroup, Ford Motors ve AT&T gibi büyük ABD şirketlerinin Meksika hakkında farklı görüşleri olduğunu gösteriyor. Hele ABD ekonomisi sıkıştıkça, Meksika ABD şirketleri için fırsat oluşturuyor.

Meksika’daki orta sınıf insanlar, oldukça sağlam ve oldukça yüksek gelir yapıları nedeniyle ABD şirketleri için son derece iyi müşterilermiş meğer.

Mesela Meksika’da yeni otomobillerin satışı bu yıl Ocak-Ağustos arasında, geçmişe göre yüzde 10 artmış. Ford firmasının satışları da yüzde 10 artmış.

Citigroup ise önümüzdeki dört yıl içinde, Mexico da bulunan ve Banameks adlı banka ve finans ünitesine 1 milyar dolar fon aktaracağını ve bu finansman ile de teknoloji ve de şube yapısını değiştireceğini, iyileştireceğini söylüyor.

İlginç olan Citigroup’un Latin Amerika’dan çekilme kararı vermiş bir kurum olması ama Meksika’da ise yatırımını artırması!

Farklı bir tablo çiziyor

Tabii Meksika’nın yerel şampiyon olan şirketleri de var. Örneğin dünyanın en zenginlerinden milyarder Carlos Slim’in 'America Movil' adlı telekom şirketi!

Ama AT&T hızlı hareket ederek telekom sektöründeki reformları derhal Meksika’ya taşımakta ve dolayısı ile bu sektörde avantajlı duruma geçmekte imiş.

AT&T CEO’su Randall Stephenson ise Meksika’ya 7 milyar dolar sermaye aktararak network genişlemesine hız vermiş ve de satın almalar yapmış.

Trump’ın konuşmaları farklı bir Meksika tablosu çiziyor ama diğer taraftan da birçok kişi ve kurum için de 'business' siyaseti yeniyor.

Öyle ki, 21 Kasım 2016 günü oynanacak olan, National Football ligindeki, iki ABD futbolu takımı arasındaki, Amerikan football lig maçı da, ilk defa Mexico’da oynanacak. Oakland Raiders ile Houston Texans lig maçı ABD televizyonunda da Mexico City’den naklen yayınlanacak!

Trump da bir gol daha yemiş olacak!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar