• $9,3115
  • €10,8423
  • 529.747
  • 1429.85
26 Ağustos 2018 Pazar

Trump kanunun üstünde mi?

Aşağıdaki satırlar “The Economist” adlı İngiliz dergisinin 25-31 Ağustos 2018 tarihli sayısında, yedinci sayfadan özetlenerek aktarılmakta ve tercüme edilmekte. Aşağıdaki inceleme Trump’ın marifetlerini halka açıklayan bir inceleme gibi.

Trump seçimden önce siyasi kampanya yapmakla uğraşırken, kampanya yöneticisi olan Paul Manafort sekiz adet vergi ve banka sahtekârlığı yapmış ve de bu nedenle mahkemede mahkum edilmişti.

Diğer taraftan da, daha önce Trump’ın on yıllık avukatı olan Michael Cohen de sekiz adet vergi ödememe konusu nedeniyle ve de kampanya finans konusu sahtekarlığı nedeni suçlu olduğunu kendisi kabullenmişti. Trump’ın bu elemanları aslında patronlarına uygun kişilerdi.

Trump ve üç kuşak geriye kadar ailesi, Almanya vatandaşlığından gelmekle beraber, İsveçli oldukları beyanında bulunarak, sahtekarlıkla ABD vatandaşlığına “sorunsuz” üye olmuşlardı. Trump şöhretli olduktan sonra da bir ABD vatandaşı büyük bir kitap yazarak Trump ailesinin bu sahte yaklaşımını topluma aktarmıştı. Yani bir ABD vatandaşı, araştırma sonucu, Trump zengin ve şöhretli olduktan sonra, bu sahte geçmiş milliyetçilik yalanını bir kitap basarak toplum geneline aktarmıştı.

Kaldı ki Trump birkaç kere evlenmiş olmasına rağmen gene de sokaktan kadınlar bularak eğlenmeye, yani fuhuşa devam eden bir “zampara” idi. Başkan olmadan evvel porno için, yani 2016 yılında, Stormy Daniels takma adı ile tanınan bayan ile, Playboy mankeni Karen Mc Dougal adlı ikinci bir kadın, Trump ile ayrı ayrı seks yapmak üzere anlaşma yapmışlardı. Ama başlangıçta, 2016 yılında, ikisinin toplam alacağı olan (130 artı 150 milyon dolar) yani 280 milyon doları alamamışlardı. Fakat sonunda Trump’ın yanında çalışan ve son dönemde işten attığı avukatı Michael Cohen, kendi beyanına göre, paraları kendi cebinden ödemişti. Yani kendi beyanına göre, Trump’ın yerine fuhuş ücretlerini ödemişti.

Şimdi, paraları kimin ödediği ve paraların hangi kaynaktan alındığı, seçim fonu veya kamu parası olup olmadığı pek bilinmiyor. Bu durum da ABD’de çok önemli bir vaka haline geldi, çünkü paranın kanun dışı yaklaşımla sağlandığı konuşuluyordu. Sonunda parayı Trump’ın yerine on yıllık avukatının vermesinin de mahkemelik konu olduğu söyleniyordu. Ama mahkemeye giden Cohen yemin ettikten sonra vurguladı: ifadesine göre Trump paraların ödenmesini emretmişti, sonra da bu olayın üstünü kapatmak için yalan söylemişti. Bu da başkanlık statüsünde yasak bir işlemdi. Cohen parayı kendisinin verdiğini söylediğinde zaten çoktan kamu görevinden atılmıştı.

Diğer taraftan da mahkemelerde, seçim kampanyasında Trump’a Demokrat parti adayını yenebilmek için, Ruslardan para ve destek alındı tezi konusu var.

Bu sayfada vurgulanan tüm olaylar, mahkemelik olacak, ama kim vurgun yiyecek, onu ileride göreceğiz. Ama yarın devam edeceğiz!

<p>'Telafi kitapları ücretsiz.' Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Akşam gazetesine özel açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den AKŞAM'A özel açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu