• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
25 Ağustos 2018 Cumartesi

Trump çok zor durumda!

12 Ağustos 2018 pazar günü Nancy Lindisfarne ve de Jonathan Neale adlı iki Amerikalı bilim insanı kısa ve öz bir “ABD’nin son durumu” özeti yazdı ve de Tayfun Atay adlı Türk akademik insanı ise yazıyı tercüme etti ve de Cumhuriyet Gazetesi'nde akademik yayın olarak aksettirdi.

ABD’nin Cumhuriyetçi Partisi'nin sağ kanadı 30 yıldır evanjelik Protestanlar tarafından tahakküm altına alınmış durumda imiş. Bu kişiler, birincisi aile değerlerinden yana imiş, ama ikincisi siyahiler, Müslümanlar ve de göçmenlere yönelik ırkçılık yaparlarmış ve de üçüncüsü de, iş yanlısı olurlar, ama vergi vermeye karşı çıkarlarmış.

Evanjelik beyaz Protestanlar nüfusun yüzde 17 kadarı. İlaveten de yüzde 13 oranında beyaz Protestanlar varmış. Katolikler ise nüfusun yüzde 18 kadarı ve de din bağlısı olamayan ABD vatandaşları ise yüzde 24 kadarmış.

Dolayısı ile evanjelikler yüzde 30 olan toplam oyları ile hiçbir zaman ülkeyi yönetebilecek güçte olamamışlar. Ama evanjelikler Cumhuriyetçi Parti'nin sağ kanadına hakim olmuşlar ama başkalarına seslerini aksettirmek dışında bir yaklaşım yaratamamışlar.

Tabii Donald Trump iş başına gelince işler değişti. Zaten son kırk yılda ABD zengin ülkeler arasında eşitsizliğin en yüksek ülke olduğu durumuna gelmişti.

Bu arada ortalama insanın eline geçen para 40 yıl önce dedesinin eline geçenle ayni idi. Yukarı gelir sahipliği nüfusun üçte biri kadar ve çoğu üniversite mezunu. Eğitimli kesimin küçümsediği insanlar yoksul ve şehirli ve siyah işçi sınıfından. Trump kızgın ve öfkeli beyaz işçi sınıfından şehirli insanlara, hem şehirli liberalleri, hem de göçmenleri, Müslümanları ve siyahileri suçlayan bir kin ve hınç retoriği sundu. Ve küreselleşme ile kaybedilen işlerin yeniden kazanılacağını vaadini de yaptı.

Trump Başkan oldu çünkü beyaz işçi sınıfından seçmenlerin yaklaşık yarısı ve eğitimli seçmenlerin de yarısı bu söylem paketini satın aldı. Sonunda işçi sınıfı kökenli Afrikalı Amerikanların yarısı ve de işçi sınıfı hispaniklerin de yarısından fazlası oy kullanmadı.

Bu durum Trump’ın seçim kazanmasının nedeni! Ama bugün durum farklı. Yarın, bugüne kadar olanlardan sonra neden bugün tüm medya, Trump’ın istifası ile gündeme geldi konusunu açıklayacağız. Önemli konu bu, yani Trump’ın görevden alınması olasılığı! Yarın devam ediyoruz.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi