• $8,509
  • €10,2773
  • 499.249
  • 1441.33
09 Temmuz 2017 Pazar

Trump Avrupa’da ne kadar popüler?

Donald Trump aslında Avrupalılar tarafından hiç mi hiç sevilmiyor. Aşağıda Pew Research Center adlı araştırma şirketi tarafından 2017 yılının ilkbaharında yapılan ankete göre çeşitli ülkelerin vatandaşlarının Trump’a güvenip güvenmedikleri yüzde olarak veriliyor. Tablo Wall Street Journal’de yayınlandı.

Tabii Avrupa dışındaki birçok ülkede mesela Meksika’da, yüzde 93 Trump’a güvenmiyor. Türkiye’de de güvenmeyen oranı yüzde 82 kadar bulunmuş.

Polonya’da vatandaşların yüzde 57 kadarı Trump’a güvenmiyor ama Polonya siyasetçileri Trump’a çok itibar etmek için ellerinden geleni yapmaktalar. Polonya da son dönemde aşırı ulusalcı bir ülke, bu nedenle de ulusalcı Trump’ı sevenler az da olsa var. 2015 yılında iş başına gelen bugünkü Polonya siyasetçileri ise katı ulusalcı olduklarından Trump için büyük bir karşılama töreni ve yaklaşımı organize edilmişti. Ama Polonya’nın bugünkü yönetimi ulusalcılık nedeniyle Avrupa Birliği’ni ve de Avrupa’da Almanya’nın yüksek etki dozunu sevmiyorlar.

Zaten sadece Polonya değil, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve de Slovakya’nın da şu andaki siyasetçileri, Avrupa’ya şeklen yakın gibi durup, aslında Avrupa Birliği'ni pek beğenmeyen ulusalcı siyasetçiler.

Hatta Polonya’nın şu andaki yöneticileri, özellikle Almanya ve de Fransa’dan uzak durma arzusundalar. Bu nedenle de yukarıdaki ankette görüldüğü gibi Polonya vatandaşların çoğunluğu Trump’a güvenmeseler de, siyasetçiler Donald Trump’a olumlu bakmaktalar. Kaldı ki, Trump geliyor diye, Polonya’da, üzerinde 'Make America Great Again' yazan bir kırmızı beyzbol şapkası da yapılmış, satılıyormuş! Şapkadaki yazı, Trump’ın klasik yaklaşımını temsil ediyor!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı