• $17,9589
  • €18,4308
  • 1037.92
  • 2864.25
16 Nisan 2011 Cumartesi

Teşekkürler Durmuş Başkan!

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz görev süresini doldurdu, ve yaş limiti nedeni ile de görevi devretti. Bu ülkede Merkez Bankası'nı en yakından takip edenlerden   iktisatçı ve medya mensubu  biri olarak, değerlendirmelerimi açık ve seçik söylüyorum. Son dönemlerde üç insan Merkez Bankası Başkanlığı sırasında  yaptıkları ile  bu topluma büyük hizmet etmiştir. Saraçoğlu, Serdengeçti ve Yılmaz!
Bu kişilerden birincisi (tarih sırası ile)  1987 sonrasında, banka dışından gelen biri olan ve çeşitli piyasaların kurulması, geliştirilmesi, Merkez Bankası'nın kamuoyuna açılarak ve veri aktararak bilgi kaynağı olması gibi, vizyon isteyen adımların gerçekleştirilmesine hizmet etmiş olan Rüşdü Saraçoğlu! Saraçoğlu, TL'nin konvertibl hale gelmesi için 1989 yılının  erken olduğunu doğru bir şekilde vurgulayan kişidir, ama uygulamak zorunda kaldı.
Bu başarılı kişilerden ikincisi, Süreyya Serdengeçti, bankanın içinden gelen ve yapıyı tanıyan bir kişi idi. Serdengeçti 2001 krizinden hemen sonra başkanlığa geldi, krizin mirasının yönetilmesi ve dalgalı kura geçiş gibi zor dönemlerde  görev yaptı. Serdengeçti, Durmuş Yılmaz'ın göreve atandığı gün koşarak Merkez Bankası'na gelip yeni başkanı tebrik etmesi ile de hatırlanacak. Çünkü bankanın içinde birinin atanması ilkesine sadık kalınması Durmuş Yılmaz'ı uzun zamandan beri tanıyan Serdengeçti'yi çok memnun etmişti. Serdengeçti çok iyi biliyordu ki, Durmuş Yılmaz bankanın içinde Durmuş Ağabey olarak tanınırdı, herhangi bir konuda bilgi veya kaynak arayanlar ona müracaat ederlerdi ve bilgili, sevecen, ciddi bir kişilikti.
Üçüncü kişi Durmuş Yılmaz. Yılmaz 2006 yılında asaleten göreve atandı. Durmuş Yılmaz göreve atandığı gün, medyamızda sergilenen saygısız bir tutumla, evinin önünde, başörtülü eşinin hayret dolu bakışları ile ve kapı önüne dizilmiş ayakkabılarla topluma lanse edildi.
Durmuş Yılmaz 1947 yılında Uşak'ta doğmuş ve Anadolu'nun bağrından çıkmış, tırnakları ile kazıyarak okumuş, ve İngiltere'de Cass Business School'da lisans ve University College'da Master derecesi aldıktan sonra 1980 yılında ülkeye dönüp Merkez Bankası'nda göreve başlayan çalışkan ve  bilgili  bir insandır. Acı olan, medyada bu düzeysizliği gerçekleştiren  kişilerin biraz düşünseler, kendi ailelerinin iki kuşak önceki fotoğraflarına baksalar, kendi ailelerinde de insanların başörtülü olduğunu ve ayakkabıların da kapının önünde durduğunu görebilir olmaları. Kendisi önceden tanımıyordum ve başkanlığı döneminde altı defa beraber oldum. Bunların dört tanesi Ekonomi Bakanı'nın İstanbul'da medya mensupları ile yaptığı resmi toplantılardır. Bir tanesi ise 2009'da yılında IMF-Dünya Bankası toplantıları için yurtdışında çıkacak bir kitaba MB'nin resmen yazı vermesi için ofisinde yaptığım görüşmedir. (Bu talep parasal destek içermiyordu sadece birçok kamu kurumundan aldığımız yazıların benzerini MB'den de almayı içeriyordu.) 
Ne kadar ilkeli ve dürüst bir insan olduğunu orada da gördüm. Bana toplantıda 10 kadar  kurumun ve medyanın bankadan görüş istediğini, ya hepsine görüş vereceklerini ya da hiç birine vermeyeceklerini, kararı bir hafta içinde açıklayacaklarını söyledi. Tam söylediği günde de arayarak, herkese bir metin sağlamaya karar verdiklerini, bunu da ülke tanıtımı için yaptıklarını söyledi. Son görüşmemiz bir ay evvel kendisinden sıcak para istatistiklerini nereden bulacağımı sormak için yaptığım telefon görüşmesi idi. Yani eş dost, hısım akraba ve torpilli değiliz!

Geriye çok iyi bir ekip bıraktı
DURMUŞ Başkan 2008-2009 krizini iyice güçlendirdiği ekibi ile beraber mükemmel yönetti. 2010 sonunda da çok yerinde bir kararla ekonominin fren çekmesi için yeni politika yaklaşımını da tam zamanında ve dozunda uygulamaya geçirdi. Bankacıların ve borsacıların azalacak  karları nedeni ile itirazları yanlıştır. Türkiye 'kamikaze' ülke olamaz, tedbirli davranmak zorundadır. Çünkü dünya ve ülke hala büyük risklerle doludur.
Sayın Durmuş Yılmaz'a  ülkenin teşekkür borcunu ifade etmek benim için bir şereftir. Geride iyi bir ekip bırakıyor. Göreve atanan Erdem Başçı da uzun zamandır Bankada görev yapan konuyu bilen bir akademisyendir. Onun atanması Merkez Bankasında ve para politikasında süreklilik demektir. Bu da çok iyidir. Sağol, varol Durmuş Başkan, zor bir görevde dürüstlüğün, duruşun, açıklığın, bilimselliğin, ilke sahipliğin  ile  her zaman mükemmeldin. Başarılı ve örnek oldun.Teşekkürler!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?