• $9,5212
  • €11,094
  • 546.527
  • 1455.42
20 Ağustos 2014 Çarşamba

Tarzan zor durumda!

ABD piyasaları haftanın ilk gününde yükselişle kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi dün günü 14 yılın zirvesinde tamamladı. Ukrayna’da gerginliğin azalması ve konut güven endeksinde beklentileri aşan rakamların açıklanması Wall Street’te yükselişe etki etti. Dow Jones sanayi endeksi % 1.06 artışla 16 bin 838.74 puandan kapadı. S&P 500 yüzde 0.85 yükselişle günü 1971 puanla tamamladı. Nasdaq teknoloji endeksinde ise son 14 yılın rekoru geldi.

Euro Bölgesi ekonomisinde tehlike çanları çalmakta. Geçtiğimiz günlerde ilan edilen 2014 yılı dördüncü çeyrek verileri moral bozucu. Euro bölgesinin bir türlü durgunluktan çıkamaması Türkiye için de temel ihracat bölgemiz olması nedeniyle sorun yaratıyor.
2014 yılı ikinci çeyreğinde euro bölgesinin tümü sadece yüzde 0 büyüdü, yani büyümedi, yatay gitti! Zaten ilk çeyrekte de sadece yüzde 0.2 büyümüştü. Bu veri yıllık hale çevrilirse 0.2 büyüme sonrası sıfır büyüme, toplamda yıllık büyümenin sadece 0.8 olabilmesi demek. Bu da ne işsizliği düşürür, ne ücretleri yükseltir, ne kamu borçlarının ödenmesine ve ne de banka sisteminin toparlanmasına katkı yapar!

Almanya bu haldeyse...

Her ne kadar 2014 ilk çeyreğinde eksi büyüme yaşayan Hollanda ikinci çeyrekte yüzde 0.5 büyüme yaşasa da, ve gene ilk çeyrekte negatif büyüme durumunda olan yani daralan Portekiz de ikinci çeyrekte 0.6 büyüse de, ve ilk çeyrekte 0.4 reel büyüme yaşayan İspanya ikinci çeyrekte 0.6 büyüme sergilese de, Euro bölgesinin motoru olması gereken ekonomiler yerlerde sürünmeye devam ettiler.
Euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisi İtalya yüzde 0.2 negatif büyüme yaşayarak global kriz döneminde üçüncü defa resesyona girdi. Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi Fransa yatay gidişata devam etti, büyüyemedi.
Ama en önemlisi euro bölgesinin motoru olarak kabul edilen Alman ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 0.7 büyüdükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0.2 daralması oldu. Almanya’nın daralmasında inşaat sektöründe daralma, Avrupa ile Rusya arasındaki Ukrayna geriliminin sürmesi ve Rusya’ya konulan yasakların Avrupa ekonomilerindeki şirketleri ve gelecek beklentilerini etkilemesi de rol oynadı deniyor.
Bu arada sadece büyüme düşmüyor, bir de temmuz ayında enflasyonun çok düşük olmaya devam etmesi problemi var. Bu deflasyon tehlikesi demek. Deflasyon yani hem fiyatların hem de büyümenin bir arada düşmesi hem kamu borçlarının hem de banka borçlarının ödenmesini problem haline getirecek bir durum. Avrupa Merkez Bankası zaten faizleri negatif düzeye indirmiş ve euronun diğer paralara karşı değerinin düşmesini getirmişti (ihracat için önemli ). Ama gelişmeler moralleri bozuyor, beklentiler kötüleşiyor. Almanya’da ZEW ve İfo tarafından hazırlanan iki önemli beklenti endeksi var. Her ikisi de tersine dönmüş bulunuyor.
Aşağıda ZEW endeksini sergiliyoruz. Ortadaki mavi çizgi uzun dönem ortalaması. Uzun dönem ortalama değeri 24.6 olan ekonomik beklenti endeksi Ağustos 2014 tarihinde 18.5 puan düşmüş durumda, ortalamanın çok altında ve nerede ise 8.6 değerine inmiş. Bu da 2012 yılından bu yana en düşük değer. Almanya’da ekonominin geleceği hakkında endişeler bu şekilde ise , diğer euro bölgesi üyelerinin durumunun ne olduğunu düşünmek bile çok kötü!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu