• $15,9067
  • €16,9222
  • 948.884
  • 2372.35
19 Haziran 2013 Çarşamba

Tarım dışı işsizlik yatay

Ülkemizde 2012 yılında cari açığın çok yüksek çıkması reel büyümenin ve büyümeyi azdırarak cari açığı büyüten kredi balonunun frenlenmesini gerektirdi. Türkiye başarılı bir “fren” uygulamasıyla reel büyümeyi yüzde 3 düzeyine indirmeye çalıştı.  Ancak beklentilerin düşmesinin özel tüketim ve özel yatırımı hızla azaltması 2012 yılında sadece yüzde 2.2 büyümeyle sonuçlandı. Büyüme düştüğü zaman ithalat daralır, cari açık küçülür, ancak ithalattan alınan KDV ve diğer vergiler azaldığından bütçe dengesi bozulur ve işsizlik oranı da artmaya başlar. 
Ancak 2012 yılının ortasından sonra olduğu gibi yeniden büyüme stratejisine geçildiğinde bu sefer ithalatın artması, cari açığın daha yavaş da olsa büyümesi, bütçe dengesinin artan vergi hasılatı nedeniyle düzelmesi ve işsizlik oranının da yeniden yükselme trendine girmesi beklenir. Bu bağlamda 2013 yılında istihdam ve işgücü verilerinde düzelme ve de işsizlik oranında yatay veya iyileşen bir trend görülmekte. 

MARTTA İŞSİZLİK %10.1
TÜİK verileri Türkiye genelinde toplam işsizlik göz önüne alındığında 2013 Şubat ayında yüzde 10.5 olan işsizlik oranının Mart 2013 verilerinde 10.1 düzeyine indiğini gösteriyor. Diğer taraftan mevsimlik düzeltme yapıldığında Şubat 2013 tarihinde yüzde 9.2 olan genel işsizlik oranının yüzde 9.4 oranına yükseldiği görülüyor. 
Aşağıda ise Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam” araştırmacıları Dr.S.Gürsel, Dr. G.Uysal ve A.Acar tarafından hazırlanan Mart 2013 tarım dışı istihdam ve işsizlik  değerlendirmesi özeti var. 
TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre tarım dışında işsizlik oranı da yatay gitmekte. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik Eylül 2012’den beri yatay seyrediyor.  
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mart döneminde şubat dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 91 bin artarak 22 milyon 57 bine yükseldi. Tarım dışı istihdam ise 67 binlik bir artışla 19 milyon 486 bine ulaşmış bulunuyor. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 24 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,7 seviyesine ulaşmış.  

MARTTA DÜŞEBİLİR
Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verileri Nisan 2013 döneminde tarım dışı işsizliğin az da olsa düşebileceğine işaret etmektedir. Ancak 2012 yılının son çeyreğinden beri süregelen yatay seyrin kırılıp kırılamayacağı belirsiz.  Betam son bir yıldır Kariyer.net tarafından sağlanan verilerden açık bulunan iş pozisyonu başına yapılan başvuru sayısını hesaplıyor. Bu seri de hem mevsim hem takvim etkilerinden arındırılıyor.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak