• $17,953
  • €18,3224
  • 1030.77
  • 2795.06
18 Mayıs 2016 Çarşamba

Tarım dışı işsizlik geriliyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM bilindiği gibi her ay tarım dışı işsizlik verilerini analiz etmekte ve sonuçları yayımlamaktadır. Veriler üç ayın ortalaması olarak alınır (yani şubat verisi ocak, şubat ve mart aylarının ortalamasıdır). Analizler Seyfettin Gürsel, Gökçe Uysal ve Mine Durmaz tarafından yapılmaktadır.

Bir özet vermek gerekirse mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik, Şubat 2016 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,2 yüzde puan azalarak yüzde 11,9 olarak kaydedilmiştir. Betam tahmin modeli 0,1 puan düşüş öngörmüştü. Mart 2016 döneminde de tarım dışı işsizliğin gerilemeye devam etmesini bekliyoruz. Bu dönemde tarım dışı işsizlikteki gerilemenin arkasında aylık olarak neredeyse hiç artmayan işgücü yatmaktadır. Sanayide istihdam kayıpları devam etmekte, buna karşın hizmetlerde ve inşaatta istihdam artmaktadır. Kadın işgücü ve istihdamı, erkek işgücü ve istihdamına kıyasla daha hızlı artmaya devam etmekte ancak güçlü işgücü artışı nedeniyle kadın işsiz sayısı artarken erkek işsiz sayısı azalmaya devam etmektedir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlikte gerileme

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Şubat 2016 döneminde Ocak 2016 dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 2 bin artarken 24 milyon 635 bin, tarım dışı istihdam ise 51 bin artarak 21 milyon 703 bin olmuştur. Bu dönemde tarım dışı işgücü neredeyse artmamıştır. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı, istihdam artışına paralel olarak düşmüştür. Tarım dışı işsizliğin son dört dönemde, diğer bir deyişle Kasım 2015 döneminden bu yana 154 bin kişi gerilemiş olması dikkat çekicidir.

Betam tahmin modelini kullanarak mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin şubat döneminde yüzde 12,1'den şubat döneminde yüzde 12,0 seviyesine gerileyeceğini tahmin etmiştik. Bu dönemde tarım dışı işsizlik 0,2 yüzde puan düşerek yüzde 11,9 geriledi. Betam tahmin modeli Mart 2016 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının yüzde11,9' dan 0,1 puan azalarak yüzde 11,8 seviyesine gerileyeceğini tahmin etmektedir. Tahmin modelinin ayrıntılarına Betam internet sitesinden ulaşılabilir. Kariyer.net'in verileri Betam tahmin modelinin girdilerinden biri olmakla birlikte tek etken değildir. Tahminde kullanılan ekonometrik modelde İŞKUR verileri, reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı gibi farklı birçok değişken kullanılmaktadır. Bütün etkenler değerlendirilerek oluşturulan tahmine göre Mart 2016 döneminde tarım dışı işsizliğin azalması öngörülmektedir.

Sanayide istihdam kaybı devam etmekte

Mevsimsellikten arındırılmış sektörel istihdam verilerine göre geçen döneme kıyasla Şubat 2016 döneminde hizmetlerdeki istihdam artışı yavaşlamış, sanayideki istihdam kayıpları ise devam etmiştir. Sanayi istihdamındaki düşüş bu dönem 24 bin kişi, Kasım 2015'ten bu yana ise birikimli olarak 90 bin kişi olmuştur. İstihdam hizmetlerde 55 bin, inşaatta ise 19 bin kişi artmıştır. Tarım istihdamı 6 bin kişi azalmıştır.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor