• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Ocak 2014 Pazartesi

Tahminciler ABD ve dünya için iyimser!

İktisatçıların çoğunun katıldığı bir görüşe göre Avrupa’nın büyümesinin toparlanması ABD ekonomisine çok az etki yapar ama ABD büyümesinin hızlanması ise tüm dünyaya pozitif etki eder.
Süresi dolan FED Başkanı Ben Bernanke geçtiğimiz günlerde veda konuşmasını yaptı. ABD’nin bazı sorunları var ama büyümesi de oldukça sağlıklı diyen ve iyimserlik içeriyor diye özetlenebilecek bir konuşma yaptı. Bu arada yeni yılla beraber ortalığa dökülen dünya ekonomisinin 2014 yılı büyüme tahminleri de oldukça iyimser.
2013 yılında dünya ekonomisi satın alma gücü paritesiyle yüzde 3 civarında büyümüş gibi duruyor, 2014 için ise yüzde 4 dünya büyümesi tahmini yapılmakta.
2014 büyümesi nereden geliyor? Gelişmiş ülkelerin geneli daha iyi durumda. Amerika’nın büyümesi arttı, İngiltere hızlandı, Japonya durumu idare ediyor, Avrupa ise geriden gelmesine rağmen sanki toparlanmanın olabilecek.
Amerika’nın toparlanmasının ardında şirket ve hane halkı bilançolarının düzelmiş olması yatıyor deniyor. ABD finansal krizi geride bırakmış gibi görünüyor. Konut fiyatlarındaki artış bunun delili. ABD’de enerji iç üretimin artması nedeniyle daha ucuz (daha doğrusu ucuzladı) , yıllardır işgücüne zam verilmedi ve dolar da zaman içinde değer kaybetmişti, bunların hepsi ABD ekonomisinin rekabet gücünü artıran şeyler. Bu durumda yeni iş yaratılması da hızlanıyor. Bu da tüketim ve yatırım artışı geleceğini işaret ediyor.
2013 yılında Federal Hükümet harcama kısıntısı ve ek vergilerle büyümeyi yüzde 1.75 azaltmıştı. 2014 başında yapılan uzlaşmayla büyüme sadece yüzde eksi 0.5 etkilenecek.
Yukarıda vurgulanan faktörler nedeniyle de 2013 büyümesi yüzde 2 civarında gerçekleştikten sonra, 2014 yılında büyüme hızlanacak ve ABD büyümesi yüzde 3 düzeyine çıkacak deniyor.
İngiliz ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3.6 hızla büyümekte idi (yıllık hale çevrilmiş). Noel ve yılbaşının yardımıyla, dördüncü çeyreğin de iyi geçmiş olacağı düşünülüyor. Ortalama tahmin İngiltere’nin büyümesinin 2014 yılında yüzde 3.2 civarında olacağı.
Britanya’nın ise zaten (İngiltere ve diğerleri beraber) 2013 yılında yüzde 1.4 büyümesi bekleniyordu.
Japonya da eldeki verilerle 2013 yılında yüzde 1.8 büyüme yaşamış olacak gibi duruyor. 2014 yılında da tüketim vergisinin kötü etki yapmayacağı ve büyümenin de yukarı doğru kıpırdanması bekleniyor!
Bunların hepsi bizim için de iyi haber olabilir, içimizde kavga etmeyi bırakırsak!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi