• $9,6652
  • €11,215
  • 560.101
  • 1487.24
14 Ağustos 2018 Salı

Suudi Arabistan ile Kanada birbirine girdiler

Wall Street Journal’de 9 Ağustos günü çıkan bir yazıda Suudi Arabistan, vatandaşlarına Kanada’dan derhal ayrılmalarını emretmiş. Ayrıca Suudilerin, Kanada’daki finansal varlıklarını satmalarını ve Kanada ile olan ticari işlerini de durdurmalarını emretmiş.

Neden böyle olmuş? Çünkü Suudi Arabistanlılar Batılıların kendilerine eleştiri yapmasına karşı çok hassasmışlar. Kanada neden eleştiri yapmış? Kanada Dışişleri Bakanlığı, Suudi’lerin yabancı insan hakları aktivistlerini son dönemde tevkif etmeye başlamış olmalarını eleştirmeye başlamış. Ve Kanada geçen hafta Suudilere, tevkif edilenleri derhal serbest bırakmalarını ısrarla söylemeye devam etmiş.

Suudi Hükümeti ise, Kanada’nın, ülkelerinin kendi kültürüne has davranışını eleştiremeyeceğini vurgulamış. Orada da durmayıp, Kanada’nın Suudi Krallığındaki Elçisini kovmuş, ve S.Arabistan’ ın Ottawada’ki kendi elçilerini de derhal ülkelerine geri çağırmış.

Bu işlerden sonra da Suudi Arabistan Merkez Bankası Kanada’ya finansal zararlar vermeye girişmiş. Suudi Arabistan Merkez Bankası kendi fon yöneticilerine ellerindeki Kanada finansal varlıklarını satmalarını emretmiş. Ayrıca da Krallık iki ülke arasındaki iş anlaşmalarını de derhal kapattırmış. Ayrıca Kanada’ya direkt uçuşları da iptal ettirmiş ve de Suudi öğrencileri ve Kanada’da olan hastaları da derhal ülkelerine geri çağırmış. Kanada’da 7000 adet ve çoğu burslu Suudi öğrenci varmış, onların da tümünün geri gelmesi emredilmiş.

Suudiler Kanada’da ellerinde bulunan milyonlarca Kanada doları değerinde hisse senedi , bono ve de nakti de satmışlar.

Suudi Arabistan Merkez Bankası olanları soranlara hiç muhatap da olmamış. Sadece Saudi Aramco’nun Kanadadaki müşterilerine dokunulmamış.

Kanada Suudui Arabistana buğday ve diğer tarım ürünleri de satmaktaymış, toplam ürünlerin yüzde yedi kadarı Suudilere satılmaktaymış.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Suudi Arabistan yetkilileriyle konuşmakta imiş. Ama insan haklarını korumaya da devam edeceklerini söylüyormuş.

Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı ise , Kanada bir hata yaptı ve iç işlerimize karıştı demiş.

Kanada tarafından yapılan açıklamada tevkif edilenlerin çoğunun kadınların sokakta otomobil kullanmasını savunanlar olduğunu söylüyorlar. Tevkif edilenlerin çoğu da yabancılara muhatap olmuş Suudilermiş.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var