• $9,531
  • €11,091
  • 549.47
  • 1509.2
17 Mayıs 2013 Cuma

Şubatta işsizlik hafifçe düştü!

Bu hafta veri bombardımanı içindeyiz. En son ilan edilen ise istihdam ve işsizlik verileri. Medya genelde toplam işsizliği izler. Ancak tarımdaki işszilik verileri yanıltıcı oluyor. Bu nedenle tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri daha iyi bir gösterge oluyor.
 TUİK verileri son üç ayın ortalaması olarak yayınlıyor. Yani şu anda ilan edilen işsizlik verisi 2013 Ocak, Şubat ve Mart’ın ortalaması. Bu her ay böyle... Ocak’ta yüzde 10.6 olan toplam işsizlik oranı şubatta hafif düşerek yüzde 10.5 oldu. 2012 Şubat’ında ise işsizlik oranı yüzde 10.4 idi.
 Bu sütunda genelde Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “BETAM”ın analizlerinin özetini veriyoruz. BETAM’da Dr.Seyfettin Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve araştırmacı Ayşenur Acar tarafından yazılan araştırma özetine göre mevsimden arındırılmış ve salt tarım dışı işsizlik verileri Ocak’ta yüzde 11,7’den Şubat’ta yüzde 11,6’ya gerilediğini gösteriyor. Sanayi istihdamındaki artış 2012’nin son çeyreğinden beri hızlandı. Bu dönemde hizmetler istihdamında da 55 binlik bir artış gerçekleşmiş. Kariyer.net verileri tarım dışı işsizlikteki düşüşün Mart’ta da devam edebileceğine işaret ediyor.
OECD’DE BİRİNCİYİZ
 TÜİK’in açıkladığı düzeltilmemiş tarım dışı işgücü verilerine bakarsak Şubat 2013 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü yüzde 6,4, tarım dışı istihdam ise yüzde 6,2 artmış. Büyümenin yüzde 3’ün altında seyretmesine karşın istihdamda artışı dikkat çekici. Yıllık tarım dışı istihdam son 1 yılın en kuvvetli artışını kaydetti. Diğer taraftan tarım dışı işgücündeki artış yıllık Ocak 2005’ten bu yana kaydedilmiş en büyük artıştır.
 Mevsimden arındırılmış tarım dışı işsizlik de düşüyor. Mevsimden arındırılmış verilere göre ise şubat döneminde ocak dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 67 bin artarak 21 milyon 964 bine yükselmiş. Tarım dışı istihdam ise 91 binlik bir artışla 19 milyon 420 bine ulaşmış. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsizlik %11,6 seviyesine gerilemiş. Ancak dikkate alınması gereken nokta işgücü piyasasında katılık konusu. OECD asgari ücretin ortalama katılığın bir ölçüsü olarak kullanıyor. Türkiye’de asgari ücretin medyan ücrete oranı 0,71 ile OECD ülkeleri arasında en yüksek seviyede. Buna göre Türkiye’de asgari ücret Polonya, Romanya, Macaristan gibi ülkelere kıyasla ortalama ücrete daha yakın. Halihazırda rekabet gücü sıkıntısı çeken Türkiye’nin hem işgücü üzerindeki vergi yüklerini düşürmesi hem de asgari ücreti bölgeler arasında farklılaştırması gerekiyor.
 Yandaki grafik yıllık bazda Kariyer.net verileri ile TUİK tarım dışı işsizlik oranı verilerini birarada gösteriyor. Kariyer.net tarafından açıklanan ve öncü gösterge olan açık pozisyon ilanı başına başvuru sayısı verileri Mart 2013 döneminde de tarım dışı işsizliğin düşmeye devam edebileceğine işaret ediyor.

 

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu