• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
11 Ekim 2016 Salı

Sterlin sallanırken

Sterlin, Brexit referandumunun oylarının ayrılmayı getirdiği gün, dolara karşı zaten yüzde 15 değer kaybetmişti. Sterlin kuru geçen hafta başında yani 30 Eylül 2016 Cuma gününde de 1.298 Dolar Pound başına değerine gelmişti. (Yani bir dolar kabaca eşit 0.77 Sterlin)

Ama sonra, nerede ise tüm hafta içinde yavaş yavaş değer kaybederek perşembe günü 1.26 değerine geldi. (Yüzde 3 değer kaybetmiş oldu) .

Fakat aniden perşembe günü ile cuma günü arasındaki gecede birden hızla düşmeye başladı ve 2 dakikada 1.20 değerine kadar geldi (yani bir dolar eşit 0.833 Sterlin). Böylece Sterlin yüzde 6 değer kaybetmiş oldu, fakat sonra 1.24 değerine geri yükselse de, gene de İngiltere çok endişelendi ve durum medya manşetlerine yerleşti.

Bu haftanın önemi İngiltere Hükümeti’nin başındaki yöneticilerin, iki yıllık çıkış sürecinin detaylarını mart ayında açıklamak için söz verdiği ve de hem tek pazarı terk etmek, hem de Gümrük Birliği'nden çıkmak için girişim yapılacağını da açıklamış olması idi. Bu açıklamaların sonucu da döviz piyasalarının sterline hücum etmesi oldu. En azından Financial Times köşe yazarı Martin Sandbu böyle düşünüyor.

Döviz piyasasında negatif sonuç, İngilizleri fakirleştiriyor tabii. Yabancılar ise İngiliz mal ve hizmetlerini de daha ucuz kullanabilecekler, yani onlar mutlu olacak.

Tyler Cowen adlı iktisatçıya göre İngiltere kabaca gelirinin yüzde 30 kadarını ithalata harcadığına göre, ülke parasının yüzde 10 düşmesi ülkenin servetinin yüzde 3 kadar azalması demek. Veya da bir yıllık milli gelirin yüzde 19 kadar azalması demek.

Tabii ülkenin kendi para piyasası, ülke parasını kötü değerlendirirse, bir zaman sonra başka ülkelerin döviz piyasalarındaki kişiler de sterlini hor görmeye başlayacaklardır.

Daha açık ifade edelim, Theresa May’in sert konuşmasından sonra, sterlin bu Brexit sürecinde son 31 yılın en düşük değerine düştü de deniyor!

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü