• $9,5166
  • €11,1045
  • 546.801
  • 1455.42
10 Eylül 2017 Pazar

Stanley Fischer istifa etti!

Stanley Fischer, ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı idi. 73 yaşındaki Fischer, merkez bankacılığı konusunda, belki de tüm dünyada en birikimli ekonomist olarak tanınır. Dünya Bankası ve IMF’de yıllarca görev yapmış, birçok ünlü üniversitede öğretim üyeliği bulunan, uluslararası şöhretli ve üstelik de, kendisi Afrika doğumlu olmasına rağmen FED öncesinde İsrail Merkez Bankası Başkanlığı da yapmış bir uzmandır.

Ancak Mayıs 2014'te başlayarak üç yıldır FED başkan yardımcılığı yaptıktan sonra bu hafta, aslında resmen ayrılması Haziran 2018'de olacakken, ekim ayında görevi bırakacağını resmen Başkan Trump’a ve Yellen’e bildirdi. "Özel sorunlarım nedeniyle ayrılıyorum!" dedi ama esas ayrılma nedeni bu değil.

Fischer’in ayrılması aslında kısmen Başkan Yellen ile anlaşmazlıktan doğuyor. Bu erken ayrılma da FED’in ABD enflasyonunu bir türlü hedeflenen yüzde 2'ye yükseltememesi nedeniyle sorun yaşadığı zor bir dönemde olmakta. Fischer önümüzdeki dönemde, faizleri gene de düşük tutma felsefesi olan Yellen ile, birkaç defa faiz konusunda anlaşmazlık yaşadı. Ama diğer taraftan da Başkan Yellen’in görevden alınarak değiştirilmesi Şubat 2018'de gerçekleşecekse, Fischer’in yeni atanacak ve deneyimi az olan kimselerle çalışmayı da sevmeyeceğini düşündüğü ortada. Fischer istese FED kurallarına göre Guvernör olarak 2020 yılına kadar kalabilirdi.

Fischer’in görevden ayrılması Başkan Donald Trump’a da Merkez Bankası FED’in yönetimini keyfine göre ve külliyen yenilemek için önemli bir fırsat anlamına da geliyor. Trump’ın da faizlerin düşük kalmasını tercih etiği de, defalarca açıkladığı için biliniyor.

Fakat Trump, Yellen’i görevden alacağını da birkaç defa söylemişti. Yeni FED Başkanı adayları arasında atanması en olası olan kişi ise medyaya göre Gary Cohn. Cohn şu anda Trump’ın ekonomide başdanışmanlığı görevini yapıyor. Ama bir de sorun var. Cohn tamamen piyasadan gelen ve deneyimli ama hayat boyu hiç ekonomi okumamış bir kişi.

Trump görevi aldığı günden beri üst düzey atamalarda sorun yaşamakta. FED’de atanmış olması gereken 7 üyeden, sadece üçü göreve atanabilmişti. Fischer ayrıldıktan sonra da, tam 5 üye eksik olacak. Donald Trump, Randal Quarles adlı bir uzmanı FED’e atamaya çalışmıştı. Ama onun atanması uzun zamandır Senato'dan geçmiyor.

Trump, Marvin Goodfriend'i de FED’de göreve atamayı istiyor, ayrıca bir de yerel bankacılık uzmanı atamaya çalışıyor.

Tabii bilinen bir gerçek de, Musevi kökenli Gary Cohn ile Trump’ın, son dönemde ırkçı beyazları azarlamaması üzerine atışmış olmaları. Bu durum Cohn’un FED’e atanmamasıyla da sonuçlanabilir.

O zaman işler daha da karışır.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu