• $9,497
  • €11,07
  • 543.889
  • 1455.42
28 Ağustos 2014 Perşembe

Sporsever yok hepsi barbar!

Manisa’da Fenerbahçe ile Galatasaray arasında Süper Kupa adı ile oynanan, ama aslında Soma kurbanlarının ailelerine yardım için gerçekleşen maçta, 60 yıl dünyanın her yerinde sporun içinde olan benim, bugüne kadar hiç görmediğim türde bir rezillik yaşandı. Maçın başlamasına bir saatten fazla zaman varken iki takımın taraftarları birbirlerine yakası açılmadık, ana avrat küfürleri yağdırmaya başladılar, kenarda izleyen Soma kurbanlarının aileleri ve çocuklarından bile utanmadılar, saldırıp durdular. Bu konuda her iki takımın taraftarı da eşit dozda suçlu.

Ancak maç başladıktan sonra da korktuğum başımıza geldi. Önce Soma ve vefat eden spor insanları için yapılan saygı duruşunda tribünler susmadı, konuşmalar, küfürler devam etti, futbolcuların birbirine dalaşması ise erkenden başladı ve penaltılara kadar artan dozda devam etti. Daha maçın beşinci dakikasında Fenerbahçe ilk kornerini atarken, Galatasaray kale arkası tribünün tarafında Galatasaray taraftarları patlayıcı madde ve yabancı madde yağmurunu başlattılar. Bu tabii gerilimi artırdı ve bütün maçın sık sık her iki takım taraftarının rezillikleri ile durmasının yolunu açtı. Fenerbahçe taraftarları ise özellikle maçın 51’inci dakikasında altta kalmayıp patlayıcı ve yanıcıları sahaya yağdırdılar. Bundan sonra da maç sık sık durdu. Tabii Manisa stadının seçilmesi de aslında büyük bir hata idi. Bir kale arkası Fenerbahçe taraftarlarına, bir kale arkası Galatasaray taraftarlarına ayrılmıştı. Galatasaray taraftarlarına ayrılan kale arkasının tel örgüleri oldukça alçaktı, üzerlerinden sahaya her şey atılabiliyordu. Fenerbahçe taraftarlarının olduğu kale arkasının tribünleri ise çok yüksekti, onların üzerinden sahaya yabancı madde atmak zordu, çok yüksek tel örgünün üstüne tırmanmak gerekiyordu. Böylece ilk kırkbeş dakikada sahaya yabancı madde atan çoklukla Galatasaraylılardı, ikinci devrede ise telleri aşmanın yolunu bulan Fenerbahçeliler rezilliğe ortak oldular.

Önce basketbol şimdi futbol

Futbolcular taraftarların kışkırtması ile öyle rezil bir tutum içine girdiler ki aslında geçen sezonun en başarılı futbolcusu olan Caner alenen kavga türü bir futbol oynamaya başladı, saldırılara dayanamadı. Bu arada geçmişin baş belası Melo oldukça sakindi. Ama penaltı atışlarında çekilen kura sonucu penaltılar Galatasaray seyircilerinin olduğu kale arkası tarafında yapıldı ve bu da Fenerbahçeli futbolcuları başta kaleci Volkan olmak üzere delirtti. Tabii penaltı atışlarında Fenerbahçe kalecisi Volkan penaltı sonrası iyice delirerek, Melo’nın üzerine kasten koşup zıplayarak saldırdı, yerinde duran Melo’nun üzerine zıplarken ve ayağını da sallarken, Melo arkasını dönmüştü. Bu Volkan’a kırmızı kart çıkması gereken bir hareketti. Ama hakem her ikisine de sarı kart verdi. Hakemin bu maçta suçu yok, bu boyutta bir maç boyu rezilliği engellemesi mümkün değildi, durumu idare etmeye mecbur kaldı.
Volkan’ın maçtaki saldırısı ve sonrasındaki köpek konulu sözlerinin ona ağır ceza getirmesi gerekli. Tabii aslında bu rezillikleri kışkırtan Fenerbahçeli Mahmut Uslu ile Galatasaray Kulübü Başkanı'nın diyaloglarıdır. Basketbolun cılkını çıkarttılar, şimdi sıra futbola geldi. Sahada yöneticilere ders veren iki centilmen sporcu vardı. Biri kendi takımını sakin tutmaya ve hiçbir şeye uymamaya çalışan Kuyt, diğeri ise Galatasaray kalecisi Muslera! İkisi de bildiğiniz gibi yabancı!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu