• $13,4768
  • €15,3553
  • 785.907
  • 2085.76
12 Mart 2016 Cumartesi

Sonunda Draghi bir konuştu, pir konuştu!

Piyasa aslında Merkez Bankaları hakkında birden daha fazla, çok çeşitli anlam ve değerlendirmeler ortaya döker. Genelde de kötümser eleştiriler ortalığa dökülür. Ama dün piyasa uzun zamandan beri hor görüldüğü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’den sıkı bir bilimsel “tokat” yedi. Neler ilan edildi?

En önemli yeniliklere değinelim. Her ay 60 değil 80 milyar euro değerinde tahvil alınacak ve zaten artış bekleniyordu. Belli şartlara uyan özel sektör tahvilleri de alınacak, böylece kredi reel tarafa hemen ve aracısız ulaşacak. Hamleler 2016 yılı ikinci çeyreğinin sonuna doğru uygulanmaya başlanacak. Dört adet de uzun vadeli refinansman kredisi verme operasyonu yapılacak. Bu uzun vadeli krediler de 2016 yılında haziran, eylül ve aralık aylarında ve de 2017 yılında mart ayında verilecekti. Vadeleri de dörder yıl olacaktı. Mevduat faizleri yüzde eksi 0.3 değerinden eksi 0.4 değerine gelecekti ama bundan sonra da faiz ile oynanmayacağı da garanti ediliyordu. Borç verme faizi de 0.30 değerinden 0.25 değerine indiriliyordu. Draghi faizlerin uzun süre düşük kalmalarını basın önünde garanti ediyordu.

Özetle Draghi olabilecek her türlü kozu, dün oynadı ve piyasa şaşırdı. Üstelik politika açıklamalarından sonra yaptığı basın konuşması sonucu ise, piyasada önce düşen euro değeri, birkaç saat içinde yeniden, hem de kuvvetli şekilde yukarı çıktı.

İlginçtir ki Avrupa Merkez Bankası kendisinden para borç alacak bankalara, teşvik mahiyetinde para vermeyi de teklif etmiş olmuştu. Bunu hiç duymamıştık, görmemiştik. Yani mesela dört yıl vadeli kredi alan sonunda aldığı miktardan daha az geri ödeyecekti. Aslında bu önlemler esas hedefe ulaşmak, reel tarafa kredi verilmesini sağlamak için atılmış zeki adımlardı. Çünkü bankalar Merkez Bankalarına tahvil sattıktan sonra dönüp parayı piyasaya kredi olarak vermek yerine, Merkez Bankası’na mevduat olarak geri yatırıyorlar , böylece piyasadaki reel sektör unsurları kredi alamıyorlar ve para boşuna yaratılıyordu.

Ama dünkü son yaklaşımlar ve atılan adımlar, parayı gerçekten şirket ve tüketicilere harcamak üzere aktarılan para olması için yaratmış oluyordu. Böylece para yaratmak deflasyona karşı etkili bir silah oluşturabilecekti.
Draghi alınacak tahvil miktarını da 60 milyar eurodan, 80 milyar euro veya 88 milyar dolara neden çıkarıyordu? Çünkü Avrupa şiddetle büyüne gereksinmesi içinde idi, Çin’e ihracat pek yapılamıyordu, finansal piyasalar da sürekli türbülans içinde idi ve tüketici ve şirketler de güvensiz hale gelmişlerdi.

Draghi bankalara dört yıllık kredi verirken ödenecek faizi sıfıra indirmişti. Ama iki yıl geçer ve kredi Merkez Bankası’na mevduat yatırmak için değil, piyasaya kredi vermek için kullanıldı ise bankalar kara geçecekti. Fon reel tarafa kredi için kullanılırsa, bankalar başlangıçta hiç faiz ödemeyecek ve iki yıl geçtikten sonra da, her yıl için kredi toplamı üzerinden yüzde 0.4 bonus alacaklardı (dönem sonunda).

Ancak esas problem henüz hala problem olarak duruyor. Daha önce hafifçe pozitif olan euro bölgesi enflasyonu, Şubat 2016 ayında yüzde eksi 0.2 olmuştu. Perşembe günü Draghi 2016 enflasyonun yıllık olarak çok düşük, yüzde 0.1 olacağını açıkladı. Draghi’nin ekibi 2017 için yüzde 1.3 ve 2018 için de yüzde 2 değerine yakın bir enflasyon düzeyi tahmin ediyordu.

Tabii negatif faizlerin etkisi sorunlar ortadan kalktığı zaman tam olarak ortaya çıkacak. Draghi negatif faizlerin istenen sonucu verdiğini söylese de tam ne olacağı şu anda bilinmiyor. Negatif faiz etkisi iyi diyenler de var, kötü diyenler de. Zaman sonunda doğruyu gösterecek!

Ama aslında para politikasına ilaveten maliye politikasıyla yani kamu harcamaları ile ekonomik daha hızlı daha iyi duruma getirilebilirdi. Ama euro bölgesinde Federal Hükümet yok, ABD’den temel fark bu ! BU nedenle büyüme gecikiyor!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi