• $13,4611
  • €15,2767
  • 796.133
  • 2042.08
25 Aralık 2016 Pazar

Slovakya huzursuz!

Dün Slovakya’nın Avrupa’dan ayrılmayı düşündüğünü gündeme getirmiştik. Bugün önce Slovakya’nın 2015 verileri çerçevesinde sosyal ve ekonomik durumuna sayılarla bir bakacağız, sonra da şikayetleri aktaracağız.

5.5 milyonluk nüfuslu Slovakya’nın yüzde 81 kadarı etnik Slovak. Yüzde 8.5 kadar da Macar kökenli Slovak vatandaşı var, gerisi karışık. Din olarak yüzde 62 kadarı Roman Katolik, yüzde 54'ü de kentte yaşamakta.

Ülkenin GSYİH sayısı, satın alma gücü paritesi ile, 161 milyar dolar. Resmi kur ile ise GSYİH 87 milyar dolar. Satın alma gücü paritesi ile kişi başına gelir ise 29.700 dolar. Vatandaşların yüzde 12.6 kadarı ise fakir kategorisinde. Genel işsizlik oranı yüzde 11,5 kadar. 2015'te ülkede reel büyüme yüzde 3.6 olmuş. Enflasyon ise 0.3 kadar. Ülkede tarımın üretimdeki payı yüzde 3.7, sanayi payı yüzde 31.1 ve de hizmetlerin payı ise yüzde 65.3. Kamu bütçesi yüzde eksi 3 açık vermekte. Kamunun borcu GSYİH oranı olarak 2015 yılında yüzde 53 kadar. Ülkenin döviz ve altın rezervi toplamı 3 milyar dolar civarında. Ülkenin dış borcu ise 67 milyar dolar.

2010'da Slovakya vatandaşlarının yüzde 68 kadarı AB'ye üyeliği destekliyordu. Ama şimdi bu üyelik desteği oranı, 2016 Şubat ayında yüzde 52 olarak görülüyor. Slovak çalışanlarının yüzde 10 kadarı, yani 200 bin kişi diğer Euro Bölgesi ülkelerinde çalışmaktalar. Slovakyalılar Euro Bölgesi'ni destekleseler de, bölgede en anti Amerikan ve Rusyaya en yakın insanlar Slovaklar. 'Visegrad' politikacıları Avrupa’dan gelen bütün iyi şeylerin kendilerinden kaynaklandığını söylerler, ama bütün sorunların nedeni ise Brüksel'dir!

New York Times gazetesi anketlere dayanarak aktarıyor: Slovaklar 'Avrupa otoriteleri mesela neden tembel Yunanistan’a destek veriyor veya kültürü farklı göçmenleri kabul ediyorlar?' sorusunu sürekli soruyorlarmış. Hatta Slovaklar, 'Biz Yunanlılardan daha fakiriz, neden onlara yardım edelim?' diye bile soruyorlar. Slovakya, güneyindeki Macaristan üzerinden gelen göçmenlerin Avusturya'ya ulaşmak için Slovakya’dan geçmelerinden çok şikayetçi. 'Biz göçmen istemiyoruz, çünkü paramızı alıyorlar ama bizim değerlerimizi paylaşmıyorlar!' diyorlar.

Slovakya’da Marian Kotleba, ultra ulusalcı, aşırı sağ bir partinin lideri ve de partisi göçmenlere karşı, Brüksel'e karşı, Nato’ya karşı ve de Roma denen (bizde çingene deniyor) kişilere karşı. Kotleba eski bir Nazi sempatizanı ama mart ayındaki seçimde fakirlerin olduğu bölgelerden 13 milletvekili çıkarmış.

Slovakya Başbakanı Robert Fico da göçmenlerden şikayete başlamış. Aslında genç nüfus daha Avrupa taraftarı ama işsizliği de kabaca yüzde 29.7 olunca, işler daha da zor hale geliyor. Avrupa’da Brexit konusu ve de Fransa’da Marine Le Pen ve Hollanda’da Geert Wilders etkilerinin sonucu olarak, aşırı sağ ulusalcılık ve aşırı popülizm de kuvvetleniyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın