• $13,6494
  • €15,2355
  • 788.757
  • 1997.69
16 Ocak 2017 Pazartesi

Sıra Fiat-Chrysler’de!

Yeni ABD Başkanı Trump seçildikten bu yana ama göreve başlamadan evvel bile, ABD otomotif sektörü oldukça dertli bir duruma getirilmişti. Trump, adeta her gün yeni bir otomotif sektörü şirketini zorlamakta idi.

Şimdi de ABD’de Fiat Chrysler firmasının başı dertte. Hatırlanırsa İtalyan Fiat firmasıyla ABD’nin Chrysler firması, Chrysler 2009 yılında ABD tarafından kurtarma operasyonu ile ayağa kaldırıldığından sonra, birleşmişlerdi. Fiat Chrysler 8 yıldır da şirket Başkanı Bay Marchionne’nin büyük çabaları ile ayakta duruyordu .

Önceki ABD Başkanı Obama görevden ayrılmadan birkaç gün evvel de, EPA adlı ABD Çevre Koruma Ajansı, Fiat Chrysler firmasını kanun dışı bir bilgisayar programı ile 104 bin adet diesel otomobilde (Jeep Grand Cherokee ve Ram Pickup’da) emisyonu kanunun izin verdiğinden ötede artırdığı ve hava kirliliği yarattığı nedeni ile itham etmişti. Bu araçlar 2014-2016 arasında üretilmişti.

Fiat firmasının genel müdürü ise iddiayı kabullenmemişti ama firmanın hisse senetleri birkaç gün içinde yüzde 9 değer kaybetmişti. Genel müdür olayın, EPA ile kendilerinin, araçlarının emisyonlarının havayı ne kadar kirlettiği konusunda ölçümde anlaşamamalarından ortaya çıktığını söylüyor, ayrıca da 2017 yılında diesel motorlu söz konusu araçların üretimini EPA ile anlaşana kadar durduracaklarını da ekliyordu.

Volkswagen örneği

Daha once cezalandırılan Volkswagen firmasının altı eski ve yeni yöneticisinin 600 bin diesel motorlu araçta emisyon ölçümünü hile ile düşük gösterecek bir yazılımla yakalanıp içeri alınması tabii tüm otomotif üreticilerini korkutmuştu.

Volkwagen’a suçunu kabul ettiğinden ayrıca 4.3 milyar dolar ceza verilmişti. Ayrıca Volkswagen yönetimi 17.5 milyar dolarlık da ek ödeme yapılmasını da kabul etmişti.

Fiat Chrysler de, eğer incelemeler sonucunda ceza verilmesi EPA tarafından kabul edilirse, 4.63 milyar dolar ceza ödeyecekti ve ilaveten her sorunlu araç için 44 bin 439 dolar ödemek zorunda kalacaktı.

Gene de Fiat Başkanı Marchione Volkswagen gibi sorunlu olduklarını kabul etmiyordu. "Bizim büyük günahımız yok ama küçük sorunlarımız olabilir. Bu nedenle de 2017 için üretimi şimdilik durdurduk!" diyordu.

Bakalım neler olacak. Tabii daha Trump iş başına geçmedi. 20 Ocak'ta iş başına geçtikten sonra neler olacak henüz kimse bilmiyor.

Bekleyip göreceğiz!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı