• $9,5199
  • €11,0891
  • 546.589
  • 1455.42
5 Ekim 2016 Çarşamba

Sıra Commerzbank’ta!

Avrupa bankalarının, özellikle de Alman bankalarının sorunu banka sektörünün ekonominin gereksinmelerine göre çok büyük hale gelmesi. Bir de Alman şirketlerinin nakitle dolu olması ve de istedikleri zaman bonolar ile ucuz finansman bulabilmeleri ve ülkelerinin içinde de fazla yatırım fırsatı pek olmaması ve bankaların da değişen ortama uymakta sorun yaşaması gibi şeyler.

Geçtiğimiz haftalarda Deutsche Bank ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştı ama şimdi de medyada önceki gün vurgulandığı gibi en büyük Alman Bankası Deutsche Bank’tan sonra, ikinci büyük Alman Bankası Commerzbank da büyük sorunlarla boğuşmaya başladı.

Commerzbank AG, yarın 10 bin civarında çalışanını, yani kabaca tüm çalışanlarının yüzde 20'si kadarını işten çıkaracak. Ayrıca iki büyük birimini birleştireceğini ve de temettü ödemeyi de şimdilik bir kenara bırakacağını açıkladı.

Banka 20020 yılında yeniden kâr etmek için plan yapmış durumda. Kısmen de devletin hisse payı olan bankanın, yeni Başkanı Martin Zielke 9 bin 600 tam zamanlı çalışan elemanlarını işten çıkaracaklarını ve 2 bin 300 de yeni ve özel vasıflı eleman alacakları için toplam olarak net 7 bin 300 kadar kişiyi işten çıkarmış olacaklarını anlattı. Banka dijital ve otomatik hale getirilmiş yaklaşımlara dönüşeceği için değişiklik yapmak zorunda olduğunu söylüyor.

Tabii Commerzbank hisse senetleri bu gelişmelerin sonrasında derhal yüzde 3.1 düştü.

Son haftalarda Wall Street Journal ve diğer medya negatif gelişme olasılığını gelişmelerini yazmıştı ama bu kadar büyük bir müdahaleden bahsedilmemişti.

Tabii bir önceki Genel Müdür Martin Blessing, kendisi istifa ettiğini açıkladığında ve mayıs ayında yeni Genel Müdür Zielke işbaşına geldiğinde Commerzbank yeni bir strateji uygulayacaklarını ilan etti. 'Commerzbank 4.0' adını koydukları bu stratejiye göre, yatırım bankası birimi ile Mittelstand denen orta boyuttaki firmalara hizmet veren birimi birleştireceklerini, küçük müşterileri ise perakende bölümünün müşterisi yapacaklarını açıkladılar.

Mittelstand denen müşteriler Almanya’nın tüm sanayi üretimini yapıyorlar.

Commerzbank bu değişiklerin 1.2 milyar dolar maliyeti olacağını ve bankanın üçüncü çeyrekte 700 milyon zarar yazacağını söylüyor.

Bu maliyetleri karşılayabilmek için de Commerzbank şimdilik temettü ödemesi yapmayacak. Ama küçük bir net kâr da yapabilecek gibi.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu