• $9,2589
  • €10,745
  • 526.478
  • 1409.56
25 Ağustos 2017 Cuma

Singapur ve şeker sorunu!

Singapur küçük bir ülkedir ama ekonomisi güçlü de bir ülkedir. 2017'de yüzde 3 civarında büyümekte olan bu ülkede, sanayi üretimi ise haziran ayında yüzde 13.1 artış düzeyine gelmişti. Ülkede enflasyon nerede ise yoktur, tüketici fiyatları yüzde 0.9 artıyor gibi. İşsizlik oranı ise yüzde 2.2! Ülkenin cari denge fazlası ikinci çeyrekte son 12 aya bakıldığında eksi 1 milyar dolardır veya GSYİH oranı olarak yüzde 18.4 kadardır. Ülkenin kamu bütçesi açığı ise sadece yüzde eksi birdir. 10 yıllık kamu bonosu faizi yüzde 2.6 kadar olup, ülkenin parası da dolar başına 1.37 kadardır.

Ülkenin ekonomide sorunu yok da, başka sorunları var mı acaba?

The Financial Times Gazetesi'nin 23 Ağustos 2017 tarihli haberinde hafif içecekleri üreten firmaların arasından yedi tanesi içeceklerdeki şeker miktarını, nihayet, en sonunda azaltmaya razı olmuşlar. Bunların arasında Coca Cola, Pepsi-Co, Nestle var ama başkaları da var. Mesela Malaysia Dairy Products veya Japan Pokka, Singapur’da üretilen Yeo Hiap Seng ve de F&N Foods gibileri. Asya’da ilk defa bir sağlık kurumu içecek firmalarından söz almış ve 2020 yılına kadar da içeceklerdeki şeker miktarını yüzde 12 oranına düşüreceklermiş.

Bu yedi şirket 5.6 milyon nüfusu olan ülkede önceden paketlenmiş tatlandırılmış içeceklerin yüzde 70 kadarını üretmekte imişler. Tabii her şeyin bir sebebi var.

Asya’da son dönemde diyabet hastalığı sağlık sorumluları için çok ciddi bir sorun haline gelmiş. Hatta Filipinler bir kanun çıkartarak şekerli içeceklerin vergisini artırmaya karar vermiş. Bu arada Brunei de şeker vergisini, daha şimdiden, başkaları artırmadan önceden, yani bu yıl başından beri uyguluyormuş.

Batı ülkeleri şeker ve tuzdan dolayı şişmanlıktan bıktıklarından, şirketlere birer etiket koydurarak, şeker miktarını tüketicilere için açıklattırmaya başlamışlar.

Pepsi ve Cola ise şişeleri küçültmüşler. Böylece içeceklerini daha sağlıklı yapmaya çalışmışlar. Birçok firma da çay temelli içeceğini ön plana çıkartmaya başlamış.

Pepsi 'suçsuz içeceklerini' (yani şeker sorunu çok az olan ürünlerini), yüzde 45 düzeyine çıkartmış. Zaten Singapur'da sattığı içeceklerin yüzde 80 kadarı sadece yüzde 12 veya daha az şeker ihtiva ediyorlarmış.

Coke firmasının yöneticisi 500 kadar üründe şeker miktarını iyice kısmaya çalışıyormuş. 3900 içecek tipinden yüzde 30 kadarı çok az şeker bulunduruyormuş.

Tabii Sağlık Bakanlığı'nın bir diğer istatistiği de çok çok önemli. Singapur'da 400 bin kişi diyabet hastası imiş, ve geri kalanların da üçte biri diyabet riski taşıyormuş.

Diyabet gibi kiloluluk hastalıkları Çin’de de hızla artmış. Çin nüfusunun yüzde onu da diyabet hastası imiş. Geri kalanların yarısı da diyabet öncesi şeker hastasıymış. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın istatistikleri bunu vurguluyor!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi