• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
10 Aralık 2013 Salı

Şeytan detayda gizlidir!

ABD ekonomisinin gelişmeleri hakkında uçan uçana!
Dün bu sütunda bir ikaz yazısı yazmış ve ABD’nin revize edilerek yüzde 3.6 olarak açıklanan 2013 üçüncü çeyrek reel büyümesinin tamamen stoka üretim sonucu arttığını, yüzde 3.6 oranındaki büyümenin yüzde 1.7’sinin, yani yarıdan fazlasının, stok üretiminden kaynaklandığını vurgulayarak, para politikasını belirleyen kişilerin bu tür bir stok artışını pozitif bir gelişme olarak düşünemeyeceklerini gündeme getirmiştim. Ayrıca bir de makine ve teçhizat yatırımı grafiği ekleyerek sağlıklı bir büyümeden bahsedemeyeceğimizi söylemiştim.
Bugün ABD verilerinin detaylarını incelemeye devam edeceğiz. 6 aralık günü yayınlanan bir diğer veri ise aylık kişisel gelir ve tüketim verisi idi.
2013 Ağustos ayında 0.5 artan, Eylül 2013 ayında da 0.5 artmaya devam eden kişisel gelir, ekim 2013 ayında daralarak eksi 0.1 daraldı. Vergi sonrası harcanabilir gelir de ağustosta yüzde 0.6, eylülde yüzde 0.5 arttıktan sonra ekim ayında eksi 0.2 değişim ile daraldı.
Buna karşılık kişisel tüketim harcamaları ağustos ayında yüzde 0.3 arttı, eylül ayında ise biraz daha küçük oranda, yüzde 0.2 arttıktan sonra ekim ayında da yüzde 0.3 artma sergiledi.
Özetle kişisel gelir daralırken, kişisel tüketim harcamaları artmakta. Bu pek sağlıklı bir tablo değil!
Azalıyor ama hızı çok yavaş
Gene 6 Aralık tarihinde Kasım 2013 ayı için ABD istihdam verileri de açıklandı. İşsizlik oranı eylül ayında yüzde 7.2 iken ekim ayında yüzde 7.3 düzeyine çıktı, kasım ayında ise yüzde 7 düzeyine düştü. Ne oldu da düştü? Özel sektör istihdamı eylül ayında 133 bin kişi artmıştı. Ekim ayında ise korkutucu şekilde 735 bin kişi daraldı. Kasım ayında ise gene büyük bir sürpriz yaparak 818 bin kişi arttı.
İşgücüne katılım sayısı ise ekim ayında korkutucu şekilde 720 bin kişi daraldıktan sonra kasım ayında sadece 455 bin kişi arttı.
Özel sektör istihdamında dev düşüşten sonra yeniden 818 bin büyük artış ve işgücü sayısındaki 720 bin daralmadan sonra 455 bin kişilik, yani daha az artış da işsizlik oranının yüzde 7 düzeyine düşmesini getirdi.
İşgücü sayısı aralık ayında artarsa, işsizlik oranının yeniden daha yüksek orana çıkması olasılığı küçük değil yani!
Özetle, ortada dalgalanan sayılar var, sürekli düzelen veriler değil. Bu nedenle Aralık 2013 ve Ocak 2014 verilerine bakmadan şu oldu demek de mümkün değil! Şimdi soralım, siz bu verilere baksaydınız ve para politikasını belirleyen kişi olsaydınız, likidite daraltmaya başlar mıydınız? Ben başlamazdım!
İşsizlik oranı trendi sürekli azalıyor ama azalma hızı yavaş, sorun burada!
Kaldı ki örneğin Avrupa Birliği’nin ekonomisinin toparlanma hızı da o kadar yavaş ve sorunlu ki faizleri 0.25 düzeyinde uzun süre tutacaklar. ABD’de likidite daraltma ve faiz yükseltme, sadece gelişen ülkelere değil, gelişmiş Avrupa ülkelerine de zarar verebilir, global sorunları büyütebilir!

<p>Pençe-Şimşek operasyonunun icra edildiği Irak kuzeyindeki Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı teröri

MSB: Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı