• $12,5636
  • €14,1813
  • 726.216
  • 1778.91
17 Nisan 2014 Perşembe

Seçimler bütçeyi çok etkilemedi

2014 yılının ilk üç ayına ilişkin Merkezi Yönetim bütçe uygulama sonuçları belli oldu. Buna göre geçen yılın ilk üç ayında 0.9 milyar TL açık veren bütçe, bu yılın aynı döneminde 1.5 milyar TL açık verdi. Aradaki fark büyük oranda Ocak ayında görülen harcama artışından kaynaklanıyor, ancak toplamda çok küçük bir miktar farklılık var. Aşağıdaki tablo ilk üç aylık bütçe gerçekleşmelerini karşılaştırmalı olarak özetliyor:

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

İlk üç ayda 12.5 milyar TL olan faiz dışı fazla da geçen yılki 14.3 milyar TL’lik seviyenin altında kalmış. Ancak faiz giderlerinde görülen düşüşle bu fark bir miktar telafi edilmiş. Tablonun son sütununa baktığımızda, geçen yıla göre reel, yani enflasyon ayıklandıktan sonra, kaydedilen değişiklikleri görüyoruz. Buna göre bütçe gelirleri geçen yıla göre reel 2.6 oranında artmış. Hem ekonomik büyüme beklentileri ile karşılaştırıldığında, hem de geçtiğimiz dönemdeki gelir performansı ile karşılaştırıldığında bu oran oldukça düşük. Benzer şekilde, vergi gelirlerindeki reel artış yüzde 1.9’a gerilemiş durumda. Hatta Şubat ve Mart ayları açısından vergi gelirlerinde reel gerilemeden söz edebiliriz. Bu da hem ekonomideki büyüme temposunun yavaşlamasından, hem ithalatta görülen düşüşler nedeniyle vergi gelirlerindeki azalmadan kaynaklanıyor. İthalatta görülen düşüşler vergi açısından olumsuz ama cari açıktaki düzelme açısından olumlu bir gelişme.

Faiz ödemelerinde düşüş sürüyor

Faiz oranlarındaki artış henüz bütçe rakamlarına yansımadığından faiz ödemelerinde hem nominal hem de reel bazda düşüş devam ediyor. Muhtemelen bu yıl sonuna kadar da düşüş trendi devam edecek ve faiz dışı harcamalardaki artışın bir kısmı faiz giderlerindeki bu azalma ile telafi edilecek. Çünkü, seçim takviminin de etkisiyle faiz dışı harcamalardaki reel artışlar devam ediyor. Yılın ilk üç ayında faiz dışı harcamalar bütçe gelirlerinden daha hızlı artmış. Bu artışlar seçimlerle ilişkilendirilebilir. Ancak harcamalarının bütçe disiplinini bozacak nitelikte olduğunu söyleyemeyiz. Sosyal güvenlik açığında görülen reel azalmayı ise olumlu bir gelişme olarak not edebiliriz.
On iki aylık hareketli toplamda yıllık bütçe açığı 19.1 milyar ve faiz dışı fazla da 29.7 milyar TL seviyesinde. Yıl sonu için 18.7 milyarlık faiz dışı fazla ve 33.3 milyarlık bütçe açığı hedeflenmişti. Her iki rakamda da hedeflerle uyumlu bir görüntü var. Bu tablo, seçim harcamalarının bütçe disiplinini çok fazla hırpalamadığını gösteriyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar