• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Haziran 2011 Salı

Seçimin galibini ekonomi belirledi!

Bir dostum milletvekili seçildi. CHP listesinden parlamentoya giren arkadaşım siyasi konularda çok güçlü şeyler söyleyebiliyordu. Ancak çok güzel siyasi analizler yapsa da, sonunda 'Ben ekonomiden anlamam!' diyerek konuşmasını bitiriyordu. Vatandaşın en önemli kriteri de 'kendi ekonomisi' idi. Bu nedenle temel bazı ekonomik verileri acilen öğrenmesini, seçime dört beş ay kala tavsiye ettim. Ancak zaman ayıramadı veya ayırmak istemedi, şimdi de parlamentoda.
Geçtiğimiz gün bir de  ilginç haber vardı: Dünya Bankası bir fon sağlamış ve parlamentoda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yer alan milletvekillrine  mali konularda destek olacak bir eğitim ve rapor platformu oluşturulacakmış. Bu platform milletvekilerine eğitim verecekmiş. Bu işi de TEPAV Vakfı kazanmış. Bu çerçevede Süreyya Serdengeçti, Fatih Özatay, Tuncay Teksöz  gibi uzman kişiler  22 kişiden oluşan komisyon çalışanına ilk olarak 40 saatlik makro ekonomi politikalar dersi verilecekmiş. Programın tamamı ise 80 saat olacakmış.
Tanrıya şükürler olsun ! Çok yerinde bir girişim ve darısı diğer parlamenterler ve komisyon üyelerinin başına!
Dün seçim sonuçlarını yakından izlemek için evimde televizyonun karşısına geçtim. Gece saat ikiye kadar da televizyonlarda yapılan yorumları birçok kanalı değiştirip izleyerek yakın takibe aldım. Ne gördüm ? Yorumcu olarak davet edilenlerin uzak ara çoğunluğu  medyadan kimselerdi. Bu kimselerin çoğunun ekonomi konusunda derin bilgileri ve uzmanlıkları pek yoktu. Bol miktarda siyaset uzmanı sayılabilecek kişi vardı ekranlarda, ama onların da birkaç tanesi dışında da, seçimde ekonomi faktörünü gündeme getiren de yoktu. Ekonomi faktörünü gündeme getirenlerin çoğu da 'hizmet' kelimesini telaffuz ediyor, detay vermeden konuyu kapatıyorlardı. Halbuki seçmen kendi ekonomik durumuna ve ekonomik istikrara göre oy veriyor!
Seçim sonrası Pazartesi sabahı tüm gazeteleri aldım ve yazı ve yorumları inceledim. Benzer bir durum seçim sonrası gazete yorumlarında da vardı. Hürriyet Gazetesinde  bir tek İsmet Berkan şöyle demişti:
'Sağlık, ulaştırma gibi alanlarda devletin yaptığı yatırımların sonuçları seçim sonucunu bire bir etkileyen şeyler. Buna ilaveten Türkiye'nin zenginleştiğini, hızla orta sınıflaştığını, nüfusun kırsal alandan kente göç ettiğini, kırsal alanda azalan nüfusun sermaye biriktirebilir  olduğunu, ve yeni politikaları bu gerçekler üzerine bina etmeden siyaset yapmak mümkün değil.'
Toplumumuz ileri gidecekse, bundan sonra muhalefet ve siyaset İsmet Berkan'ın vurguladığı anlayışla ve önemli ölçüde ekonomi çerçevesinde yapılmak zorunda!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak