• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
27 Eylül 2017 Çarşamba

Seçim sonrası Almanya

Almanya’da pazar günkü seçimler sonuçlandı. Alman seçimlerinde tarihe bakıldığında, geleneksel olarak bir partiye dördüncü defa seçilme pek iyi sonuçlar getirmez. 1945 sonrasındaki demokratik dönemde dört dönem ülkeyi yöneten Konrad Adenauer ve de Helmut Kohl gibi liderler de 3 dönem görev yaptıktan sonra dördüncü dönemde siyasi olarak oldukça silinmişlerdi. Merkel ve ortakları da bu hafta yapılan seçimlerde gene çoğunluğu kazanmasına rağmen, dördüncü seçimde geleneksel şekilde oldukça oy kaybına uğradı.

Fakat, 63 yaşındaki Merkel’in CDU- CDS bloğu, oyları önemli oranda azalsa da toplam yüzde 32.7 ile birinci geldi. Tabii Merkel bir de Sosyal Demokrat Parti SPD ile son 12 yılın sekizinde müşterek yönetim yapmıştı. 1970’te CDU-CDS ve SPD toplam oyların yüzde 90 kadarını almıştı. Bu sefer yedi partinin Bundestag’da olması sonrası işler zorlaştı. Bu sefer Sosyal Demokratlar Martin Schulz yönetiminde sadece yüzde 20.2 oy alabildiklerinden, yani onlar da oy açısından zayıflamış olduklarından, Hükümetle ortak olmamaya, muhalefete geçmeye karar verdiler. Merkel ve ortaklarının toplam oyları ancak yüzde 54 olabilmişti. Bu da Merkel’i oldukça zora soktu.

Merkel iki küçük ilave parti bulmak zorunda kalmıştı ama alternatif de azdı! Küçük partiler arasında Die Linke adlı radikal solcu parti (Doğu Alman Komünizmi temsilcisi gibi bir parti) sadece yüzde 9 oy alabilmiş bir parti idi. Bu parti Merkel ile pek anlaşamaz!

Diğer taraftan da, küçük parti olarak diğer iki olası aday ise, Yeşiller adlı ve seçimde yüzde 9.4 oy alan parti ve de ilaveten FDP kısa adlı, 2015 seçiminde milletvekilliklerini kaybetmiş olan ama bu seçimde yüzde 10.5 oy alan Serbest Demokratlar adlı ve profesyonel şirketlere destek veren iş dünyasına dönük parti vardı. Merkel genel kanıya göre bu sefer Yeşiller ve de Serbest Demokratlar ile üçlü ortaklığa gidebilirdi. Yeşiller Partisi’nin Eşbaşkanı Cem Özdemir bilindiği gibi bir Türk ve de koalisyona girerek ırkçılıkla mücadele ve sosyal adalet konularında faydalı olabileceklerini söylüyor.

Ama hükümet kurulduktan sonra esas sorunlar AfD adlı aşırı sağcı partiden kaynaklanacak. Merkel radikal sağcı AfD Partisi’ne çok sayıda oy kaybetti. AfD, 2015 - 2016 döneminde Merkel milyona yakın göçmene hudutları açtığı için Merkel’i şiddetle eleştirmekte idi. Hele bu göçmenlerinin çoğunluğunun Müslüman olması AfD’ye göre çok büyük hata idi. Merkel ise aşırı sayıda göçmen alınması konusunda kendisinin hatası olduğunu seçimden sonraki gün kabul etti.

Tabii şimdi yeni üçlü koalisyonu kurmak aylarca sürecek. Merkel uzun zaman sonra üstelik kendi CDU-CDS bloğundaki iki yandaş partisi tarafından da eleştiri almakta. Ekonomi iyi durumda ama göçmenler konusu epey uzun zaman tartışılacak.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?