• $8,4413
  • €10,2288
  • 493.483
  • 1441.33
11 Haziran 2014 Çarşamba

Sanayide üretim temposu iyi!

Sanayi üretimi mayıs ayında yıllık olarak yüzde 4.6 oranında arttı. Bu oran daha önceki yüzde 5.3’lük büyüme temposundan bir miktar zayıf olsa da, temponun piyasada beklenenden daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretiminde şubat ve mart aylarında görülen aylık yüzde 0.3’er oranda azalmanın ardından, nisan ayında yüzde 1 oranında artış söz konusu. Bu da şubat ve mart ayındaki düşüşleri telafi etmiş.

Dayanıklı tüketimde sorun var

Aşağıdaki tabloda sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerindeki gelişmeler özetleniyor. Her iki veri de mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş.

Grafiğe dikkat edilirse, kapasite kulanımında bu yılın başından itibaren görülen aşağı yönlü trende rağmen, sanayi üretiminde yukarı yönlü üretim temposu devam ediyor.
Verilerin detayına bakıldığında, enerjide yüzde 6.3, sermaye malları üretiminde yüzde 5.7, ara malı imalatında yüzde 4.5, ve dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 4.1 oranında artışlar görülmüş. Problemli olan tek grup, yüzde 0.4 oranında azalma örülen dayanıklı tüketim malları imalatı. Bu gruptaki üretim düşüşü konut sektöründe yaşanan gelişmelerle yakından ilişkili olarak düşünmek gerek.

Büyüme için umut verici

İmalat sanayiinde sektörel detaylara bakıldığında da, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri, elektrikli teçhizat, fabrikasyon metal ürünleri ve deri ürünlerin imalatında ciddi düşüşler söz konusu. Buna karşılık ağaç, ağaç ve mantar ürünleri, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlrin imalatında, kömür ve linyit çıkartılması, makine ve ekipmanların tamirat ve onarımında ortalamanın üzerinde ciddi üretim artışı var. Aynı zamanda, ham petrol ve doğalgaz çıkarımı, gıda ve içecek imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri, motorlu kara taşıtı, kauçuk ve plastik ürünleri, ve kimyasal ürünlerin imalatında büyüme oranı ortalamanın üzerinde. Dikkat edilirse bu sektörler ihracata yönelik sektörler.
Önümüzdeki dönemde, ihracat talebinin gelişimine de bağlı olarak sanayi üretiminde yüzde 3’lük bir büyüme performansı bekleniyor. Bazı dönemlerde, nisan ayında olduğu gibi, büyüme temposunun beklenenin üzerine çıkması mümkün. Ancak, genel itibarıyla sanayi sektöründeki temposunun büyüme açısından umut verici olduğunu, bunun da GSYH büyümesine önemli katkı yapacağını söyleyebiliriz.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor