• $9,2512
  • €10,8018
  • 530.655
  • 1432.8
12 Ekim 2016 Çarşamba

Sanayide toparlanma!

Sanayi üretimi ağustos ayında kısmi bir düzeltmeyle, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 oranında arttı. Aslında temmuz ayında gerek 15 Temmuz etkisiyle, gerekse bayram dolayısıyla tatil günlerinin fazla olması nedeniyle, sanayi üretiminde görülen düşüşün bir miktar toparlanması zaten bekleniyordu.

Ağustos ayında gerek kapasite kullanım oranının gerekse sanayi üretiminin normal seviyelere dönmüş olması bu toparlanma beklentilerini teyit etti. Şimdi eylül ayında da tatil günlerinin yoğunluğu nedeniyle büyüme oranında yeniden bir düşüş gerçekleşecek mi sorusu önemli bir soru haline geldi. Çünkü iş günü sayısı temmuzda 18'ken ağustosta 22’ye çıkmıştı ancak eylülde yeniden 17’ye geriledi.

TÜİK tarafından mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilen sanayi üretim endeksi verilerine baktığımızda ağustos ayında yüzde 9.4 oranında bir toparlanma gerçekleştiği görülüyor. Ancak metodolojik sorunlar nedeniyle mevsimselliğe göre yapılan düzeltmeler dini bayramlar söz konusu olduğunda çok farklı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu da düzeltilmiş endekste sık görülen dalgalanmalara neden oluyor. Buna göre nisan ayında yüzde 1.0 oranında azalan sanayi üretimi, mayıs ayında yüzde 1,7 oranında artmış, haziran ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 1,3 ve 7.2 oranında azaldıktan sonra ağustos ayında yüzde 9.4 oranında artmış.

Aşağıdaki grafikte, düzeltilmiş sanayi üretim endeksi verilerindeki dalgalanma ve sanayi üretiminde son dönemdeki yavaşlama, net bir şekilde görülebiliyor.

Sanayi üretim verilerinin detaylarına bakarsak özellikle elektronik ve bilgisayar ürünlerinde görülen yüzde 26’lık artış sanayi üretiminde tempoyu yukarıya çekmiş görünüyor. Diğer tarafta ise özellikle otomotiv, rafine petrol ve makine teçhizat üretiminin ağustosta azalmaya devam ederek toplam büyüme oranını sınırladığı gözlemleniyor.

Yılsonu sanayi büyüme oranının yüzde 3.2 olabilmesi için eylül-aralık arasındaki dört ayda da sanayi üretiminin ortalama yüzde 4.5 oranında artması gerekiyor. Ocak-ağustos döneminde sanayi üretim artışı yüzde 2.5 seviyesinde gerçekleşti. Grafikte de görüldüğü üzere, imalat sanayiinde kapasite kullanımının son aylarda artıyor olması olumlu bir sinyal. Ancak tabii ki bu tek başına yeterli bir faktör değil.

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor