• $9,5779
  • €11,119
  • 554.746
  • 1520.4
10 Mayıs 2013 Cuma

Sanayide toparlanma zayıf

Mart 2013 ayına ilişkin sanayi üretim endeksi yıllık bazda yerinde saydı. Endeks geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.2 arttı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde sanayi sektörü yüzde 1.3 oranında büyümüş oldu. Geçen yılın son iki çeyreğinde bu oran sırasıyla yüzde 1.9 ve 0.9 olmuştu. Buna göre 2013'ün ilk çeyreğinde çok ciddi bir tempo artışı olduğu söylenemez.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde ise mart ayında sanyi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 0.9 oranında azaldığını görüyoruz. Bu da sanayi üretiminde temponun zayıf olduğunun bir diğer göstergesi. Ocak ve şubat aylarında yüzde 2.3 ve 1.5 oranlarında artışlar söz konusuydu. Dolayısıyla mart ayında küçük bir düzeltme gerçekleşmesi sürpriz olmadı. Aşağıdaki grafikte sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları birlikte özetleniyor.

Grafiğin son dönemine bakıldığında, kapasite kullanımında artışın devam ettiği, sanayi üretiminde ise dalgalı da olsa yukarı yönlü bir trend gözleniyor. Kapasite kullanımındaki artış, sanayi üretimindeki trendin daha da ivme kazanacağına işaret ediyor.
İlk çeyrek itibarıyla değerlendirirsek, mevsimsel düzeltilmiş endeks bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 oranında arttı. Bu da yıllık bazda yüzde 4 civarında bir büyüme temposuna işaret ediyor. Yıl sonu büyüme hedefi düşünüldüğünde bu temponun yeterli olup olmadığı tartışılabilir. Ancak ikinci çeyrekten itibaren iç talepteki toparlanmanın biraz daha ivme kazanmasıyla birlikte sanayi üretiminde de yüzde 5 civarında bir büyüme oranı tutturulacaktır.
Sanayi üretimi verilerinin detaylarına baktığımızda ise dayanıklı tüketim malı imalatında yüzde 6.2 oranında aylık artış gerçekleştiğini görüyoruz. Örneğin, mobilya imalatı bir önceki aya göre yüzde 16 oranında artış göstermiş. Ama diğer tarafta da sermaye malları imalatında yüzde 5.7 oranında azalma olduğunu görüyoruz. Örneğin, bilgisayar ve 
elektronik makine imalatında da yüzde 15 oranında azalma var. Aslında sanayi üretiminde görülen bu iki örnek bile ekonominin geneli açısından bir fikir veriyor. İç talepte tüketime ilişkin toparlanma var. Zaten bunu ekonomiye ilişkin diğer verilerde de görebiliyoruz. Ancak talebin yatırımla ilişkili tarafında zayıf bir görünüm devam ediyor. Ekonomik toparlanma açısından uzun vadede önemli olan ise yatırım tarafındaki talebin toparlanması.

<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor