• $8,174
  • €9,747
  • 456.797
  • 1393.24
10 Temmuz 2015 Cuma

Sanayide tempo mayısta düştü

Nisan ayında yüzde 3.9 oranında büyüyen sanayi sektörü üretimi mayıs ayında hız kesti ve yıllık bazda yüzde 0.5 oranında arttı. Hatırlanırsa yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimi yüzde 1.3 oranında artmış ve zayıf bir tempo sergilemişti. Nisan ve mayıs ayları dikkate alındığında ortalama büyüme oranı (iki aylık) yüzde 2.2’ye yükselmiş oldu. Haziran ayında gerçekleşecek büyüme oranı bu oranın üzerinde olursa sanayi sektöründe ciddi bir toparlanma işareti olarak algılanacak. Yıllık olarak son on iki aylık sanayi büyümesi mayıs ayındaki düşük büyüme sonrasında yüzde 2.4’e gerilemiş durumda.

Sanayi üretim endeksinde mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günleri farklılıklarına göre düzeltilen verilere baktığımızda ise mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2.0 oranında düşüş gerçekleşmiş. Hatırlanırsa nisan ayında düzeltilmiş endeks değişmemiş ve büyüme oranı yüzde 0 olmuştu. Son üç aylık trende baktığımızda ise sanayi sektöründe büyüme temposunun yıllıklandırılmış olarak yüzde 1 olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş endekste görülen dalgalı seyir ve sanayi üretiminde geçen yıldan beri devam eden tempo kaybı özetleniyor.

Sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda ise dayanıklı tüketim malı imalatının yıllık bazda yüzde 3.4, dayanıksız tüketim malı imalatının yüzde 3.5 ve enerji üretiminin yüzde 5.8 arttığını görüyoruz. Olumsuz tarafta ise ara malı imalatı yüzde 2.5 ve sermaye malı imalatı yüzde 1.9 oranlarında azalmış. Alt sektörlerde özellikle metal sanayi, otomotiv ve elektronik ürünlerinde görülen azalmalar dikkat çekici.
Son olarak, imalat sanayiindeki kapasite kullanım oranlarının son dönemde dalgalı da olsa artış trendinde olduğuna ancak haziran ayında kısmi bir azalma olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Aşağıdaki grafikte sanayi üretimindeki yıllık büyüme temposu imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının değişimiyle birlikte özetleniyor:

Grafikte de görüldüğü üzere, kapasite kullanımındaki trend değişikliği zamanla sanayi üretimine yansıyor. Kapasite kullanımında yıllık karşılaştırmada son aylarda pozitif bir trend söz konusu. Bu olumlu trend de doğal olarak önümüzdeki dönem sanayi performansı adına umut veriyor. Bu durumda mayıs ayındaki düşüşün bir trend değil, istatistiki düzeltme olduğunu düşünmek istiyoruz. Mayıs ayı sanayi üretimi verisinin seçim öncesi döneme ait olduğunu da hatırlamamız gerek. Seçim sonuçlarının üretim performansını nasıl etkilediğini haziran ayı verisiyle görebileceğiz.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü